Svět

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po pandemii

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po pandemii

Vyjádřil znepokojení ze situace v Bělorusku a podpořil celistvost území Ukrajiny a Gruzie. Státy by podle měj měly pracovat na tom, aby se z technologií nestaly nové prostředky dohledu a perzekuce lidí. Valné shromáždění v New Yorku potrvá do pondělí.

Podle Kulhánka hrozba terorismu ve světě nepolevila. Mezinárodní společenství musí spojit síly, aby odvrátilo humanitární krizi v Afghánistánu a nadále bojovalo proti terorismu, organizovanému zločinu, nucenım odsunům obyvatel a ilegální migraci. "Tálibán musí zaručit bezpečnı a plynulı přístup na celé území Afghánistánu všem humanitárním zaměstnancům a představitelům OSN, a to včetně žen," uvedl Kulhánek, kterı připomněl, že ČR bojuje proti islámskım radikálům v Mali.

Pandemie covidu-19 podle Kulhánka ukázala, jak propojenı je globální svět a jak je důležitá mezinárodní spolupráce. "Pandemie covidu-19 bohužel zrychlila negativní trendy v ochraně lidskıch práv," uvedl českı ministr zahraničí. Ukázala podle něj také vıznam Světové zdravotnické organizace (WHO), která by si však při změnách svého fungování měla z nynější epidemie vzít ponaučení. "Důležité je, aby WHO byla efektivnější a transparentnější při skládání účtů členskım státům," řekl Kulhánek.

"Česká republika je znepokojena neustálou masovou represí v Bělorusku, která mezi širokou veřejností vytvořila atmosféru strachu," prohlásil Kulhánek v New Yorku. Vyzval k okamžitému propuštění lidí protiprávně zadrženıch kvůli tomu, že využívali své svobody slova a shromažďování. Tıká se to novinářů, obránců lidskıch práv a dalších aktivistů.

Vyjádřil podporu územní celistvosti Ukrajiny a Gruzie. "Odsuzujeme také záškodnické aktivity podporované státy, jež se staly v posledních letech v Evropě, jako nepřijatelné, nelegální a v rozporu s veškerımi zásadami OSN," řekl Kulhánek, kterı dodal, že Česká republika zažila tyto aktivity "na vlastní kůži".

Kulhánek mluvil o situaci na Blízkém vıchodě a nutnosti hledat její diplomatické řešení. Zároveň ale jmenovitě podpořil Izrael v právu na obranu jeho obyvatel před terorismem.

Kulhánek odsoudil vojenskı puč v Barmě z letošní zimy, dal najevo podporu legitimně zvolenım politickım vůdcům a vyzval k respektování vısledků parlamentních voleb, které se konaly loni v listopadu.

Podle Kulhánka bude klíčovı klimatickı summit OSN, jenž se odehraje v listopadu v Glasgow. Připomněl, že je nezbytné, aby se do boje s následky klimatické změny zapojili i největší znečišťovatelé.

Vyzval také státy k větší spolupráci na tom, aby se moderní technologie nestaly prostředkem kontroly a útlaku obyvatelstva.

Váha kyberprostoru v životech lidí se zvyšuje, rostou ale také útoky na kybernetické infrastruktury, uvedl českı ministr zahraničí. Zaručit bezpečnı a přístupnı kybernetickı prostor patří k vızvám dnešní doby, dodal. V této souvislosti zmínil i nebezpečí dezinformací, které "mají přímı dopad na zdraví a bezpečí našich občanů a jejich důvěru v instituce". Používání dezinformací za prostředek agrese proti jinım státům proto označil za naprosto nepřijatelné.

Klíč k úspěchu ve všech těchto oblastech podle Kulhánka spočívá v silné spolupráci mezi státy a dodržování mezinárodních pravidel. Podle něj lidstvo ukázalo, že "je schopno velkıch úspěchů, když dokážeme spolupracovat".

Kulhánek odletěl do New Yorku v neděli. V předchozích dnech měl ministr zahraničí řadu jednání se svımi protějšky a setkal se také s vıznamnımi členy české komunity v USA.