Svět

Kreml: Vyhoštění členů ruské mise při NATO ničí vyhlídky na normalizaci vztahů

Kreml: Vyhoštění členů ruské mise při NATO ničí vyhlídky na normalizaci vztahů

Reuters se přitom odvolal na představitele této organizace, podle něhož zmínění Rusové pracovali jako tajní důstojníci ruské zpravodajské služby. Aliance také zmenšila velikost moskevského tımu, kterı může v bruselském sídle NATO pracovat. Podle agentury TASS se má počet pracovníků snížit o polovinu - z 20 na deset, přičemž v tomto počtu už je započítanıch i osm diplomatů s odebranou akreditací.

Z Moskvy ještě tentıž den zaznělo, že Rusko na krok NATO odpoví. Šéf zahraničního vıboru Státní dumy Leonid Sluckij zároveň obvinění odmítl jako neopodstatněná.

"Je zde zřejmı rozpor v prohlášeních představitelů NATO o přání normalizovat vztahy s naší zemí a skutečnımi činy. Tyto kroky nám samozřejmě nedovolují dělat si iluze o možnosti normalizace vztahů a obnovení dialogu s NATO. Spíše jsou tyto vyhlídky prakticky zcela podkopány," řekl dnes Peskov novinářům.

Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že jde o další zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem, které jsou už tak na nejhorší úrovni od konce studené války. Vztahy se prudce ochladily po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. V roce 2018 pak aliance snížila maximální počet členů ruské mise při NATO z 30 na 20 v reakci na případ otravy bıvalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.