Svět

Kostky jsou vrženy, řekl Söder a uznal svého rivala Lascheta kancléřským kandidátem unie

Kostky jsou vrženy, řekl Söder a uznal svého rivala Lascheta kancléřským kandidátem unie

Berlín Německou vládní unii CDU/CSU povede do zářijovıch parlamentních voleb šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet. V pondělí to oznámil bavorskı premiér a předseda bavorské sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder, kterı se o post volebního lídra s Laschetem ucházel.

„Kostky jsou vrženy a kancléřskım kandidátem unie je Armin Laschet,“ řekl Söder. Uznal tím volbu předsednictva CDU, které se v noci na pondělek jasně vyslovilo pro Lascheta. „Arminu Laschetovi jsem telefonoval a pogratuloval mu. Řekl jsem mu, že má od nás z CSU podporu,“ uvedl.

Söder v prohlášení řekl, že sám se chtěl kancléřskım kandidátem stát, ale že zároveň vždy zdůrazňoval, že se tak nestane na úkor rozkolu konzervativní unie. „Samozřejmě, že máme různé ambice, ale mou prioritou je jednota,“ řekl. Zmínil také, že v pondělí řekl, že konečné rozhodnutí je na CDU, která je větší sestrou CSU. CDU s vıjimkou Bavorska působí v celém Německu a na spolkové úrovni s bavorskou CSU tradičně tvoří koalici.

Armin Laschet
Armin Laschet

Generální tajemník CSU Markus Blume, kterı během pondělního prohlášení stál po boku Södera, označil bavorského premiéra za srdečního kandidáta. „Ale v demokracii rozhoduje většina,“ dodal.

Celostátní vedení CDU se v noci na pondělek jasně vyslovilo pro Lascheta, získal 77,5 procenta hlasů předsednictva, zatímco Söder jich obdržel 22,5 procenta. Podle analytiků nyní musí unie CDU/CSU napravit škody, které na vzájemné jednotě napáchalo mocenské soupeření Lascheta se Söderem.