Svět

KLDR chce dětem rozdávat sladkosti, ale zaplatit za ně musí lidé

KLDR chce dětem rozdávat sladkosti, ale zaplatit za ně musí lidé

V některıch oblastech zavedli úředníci daň na každou domácnost, aby místní správy mohly nakoupit suroviny na vırobu sladkostí, jako je mouka a cukr. Na jinıch místech musela každá rodina darovat jedno vejce, což vyústilo v nedostatek vajec na tržištích.

A Severokorejci nemají žádnou radost, že musí sáhnout do kapsy kvůli něčemu, co mají jejich děti dostat "zdarma", řekl jeden z nejmenovanıch zdrojů stanici RFA. Každá severokorejská provincie je zodpovědná za vırobu a distribuci sladkostí.

Tradice "narozeninového cukroví" se datuje do dob zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka nynějšího vůdce, kterı zemřel v roce 1994. Děti dostávají cukroví 15. dubna na vıročí Kim Ir-senova narození a také 16. února na vıročí narození jeho syna Kim Čong-ila, kterı zemřel v roce 2011. Narozeniny Kim Čong-una připadají na 8. ledna, i když panují spory o to, v kterém roce se narodil.

Letos v dubnu některé rodiny začaly prodávat sladkosti, které dostaly jako dárek k vıročí Kim Ir-senova narození, napsal server Daily NK. Země čelí zničující potravinové krizi; dokonce i vůdce Kim Čong-un připustil, že situace s potravinami je v zemi "napjatá".