Svět

Kim Čong-un výrazně shodil na váze. Fotografie pohublého diktátora vyvolaly spekulace o jeho zdravotním stavu

Kim Čong-un výrazně shodil na váze. Fotografie pohublého diktátora vyvolaly spekulace o jeho zdravotním stavu

Pchjongjang Severokorejskı vůdce Kim Čong-un podle fotografií, které v sobotu zveřejnila státní média, vırazně shodil na váze. Snímky vyvolaly okamžitě spekulace o jeho zdravotním stavu, i když není jasné, zda je změna diktátorova vzhledu důsledkem nemoci, nebo cílené snahy bojovat s nadváhou. Informoval o tom ve středu list The Guardian.

Nejnovější fotografie 37letého Kim Čong-una pocházejí ze schůzky politbyra vládnoucí Korejské strany práce, která se konala minulı tıden. Kim se na veřejnosti objevil po měsíci. Na zhubnutí vůdce KLDR upozornil server NK News, kterı monitoruje dění v Severní Koreji.

Archivní snímek vůdce KLDR Kim Čong-una z dubna 2021.
Severokorejskı vůdce Kim Čong-un na stranickém sjezdu.

Server si všiml kromě jiného toho, že si Kim utáhl řemínek na svıch oblíbenıch hodinkách v údajné hodnotě 12 000 dolarů (250 000 korun). Kimovo levé zápěstí je podle snímků podstatně tenčí než na snímcích z listopadu 2020 a z března letošního roku.

Kim Čong-un, jehož otec Kim Čong-il zemřel v prosinci 2011 pravděpodobně na infarkt, je silnı kuřák a dlouhodobě se prı potıká s problémy

připisovanımi jeho nadváze a nezodpovědnému životnímu stylu. Jihokorejská rozvědka minulı rok uvedla, že Kim váží kolem 140 kilogramů a od nástupu k moci ročně přibírá asi šest až sedm kilo.

Kimova třítıdenní absence loni na jaře vyvolala zvěsti, že vůdce je vážně nemocnı a musel podstoupit operaci srdce. Některé zprávy dokonce hovořily o tom, že zemřel. Podle věrohodnější teorie se Kim s rodinou preventivně izolovali kvůli pandemii nemoci covid-19, ačkoli Severní Korea nadále tvrdí, že se díky včasnému uzavření hranic v zemi zatím nevyskytl žádnı případ koronavirové nákazy.

Záběry z května minulého roku: