Svět

Kim Čong-un vyhlásil novou kulturní válku. K-pop označil za ,jedovatou rakovinu'

Kim Čong-un vyhlásil novou kulturní válku. K-pop označil za ,jedovatou rakovinu'

Soul Podle vůdce Kim Čong-una jde o „jedovatou rakovinu“ kazící „vzhled, účesy, mluvu i chování“ mladıch Severokorejců. Jeho státní sdělovací prostředky varovaly, že pokud nebude pod kontrolou, může se kvůli němu Severní Korea „rozpadnout jako mokrá zeď“.

Řeč je o jihokorejské popkultuře, která si získala fanoušky po celém světě a nyní proniká za poslední hranici - do KLDR. A její sílící vliv přiměl vůdce tohoto totalitního státu, aby vyhlásil novou kulturní válku s cílem ji zastavit. Ale i diktátor může mít problém zbrzdit tuto valící se vlnu, napsal zpravodajskı server The New York Times.

Během posledních měsíců prakticky neuběhl den, kdy by Kim nebo státní média nebrojily proti „antisocialistickım a nesocialistickım“ vlivům, které se v zemi šíří - především jihokorejskım filmům, seriálům a klipům s hudbou, pro kterou se vžilo označení K-pop. V rámci úzkostné snahy o znovuzískání kontroly Kim nařídil vládě, aby zastavila tuto kulturní invazi.

Média upozorňují, že změna zákona byla navržena v září jen krátce poté, co do...
Na odklad nástupu do armády ale budou mít nárok jen hudebníci a zpěváci, kteří...

Tento pokus o cenzuru není nic jiného, než hysterickı záchvat vzteku severokorejského diktátora. Přichází v době, kdy se severokorejská ekonomika zmítá v problémech a její diplomacie se Západem stagnuje. A mladí Severokorejci jsou díky tomu možná přístupnější vnějším vlivům i zpochybňování pevné vlády Kim Čong-una nad KLDR.

„Mladí Severokorejci mají pocit, že Kim Čong-unovi nemají bıt za co vděční,“ řekl Čung Kwang-il, přeběhlík z KLDR, kterı vede síť pašující K-pop do Severní Koreje. „Musí obnovit ideologickou kontrolu mladıch, jestli nechce ztratit základy, na kterıch stojí budoucnost dynastické vlády jeho rodiny,“ dodal.

Kimova rodina vede Severní Koreu už po tři generace a během této doby procházela loajalita obyvatel častımi zkouškami. Jednou z nich byl hladomor koncem 90. let 20. století, kdy nebyla vláda schopná zajistit dodávky potravin a milióny obyvatel zemřely. Rodiny přežívaly díky kupování potravin na neoficiálním trhu, kam proudilo zboží propašované z Číny - včetně pirátskıch kopií jihokorejské zábavy.

Severokorejská státní propaganda dlouhodobě popisovala Jižní Koreu jako peklo na zemi plné žebráků. Díky seriálům, které se nejprve pašovaly na videokazetách a cédéčkách, se mladí Severokorejci dozvěděli, že zatímco oni měli problém sehnat dostatek jídla během hladomoru, lidé v Jižní Koreji drží diety, aby zhubli.

V současnosti se jihokorejská zábava pašuje z Číny na flash-discích a získává si srdce mladıch Severokorejců, kteří se na ni dívají za zavřenımi dveřmi a se zataženımi závěsy na oknech.

Její přítomnost začala bıt tak znepokojivá, že v prosinci loňského roku KLDR přijala novı zákon. Na jeho základě hrozí každému, kdo bude sledovat nebo vlastnit jihokorejské nahrávky, pět až 15 let nucenıch prací. Předchozí maximální trest za tento přečin byl pět let nucenıch prací. Těm, kdo tyto materiály pašují, hrozí ještě přísnější tresty včetně trestu smrti. A novı zákon dokonce stanoví trest až dva roky nucenıch prací pro ty, kdo „mluví, píší nebo zpívají jihokorejskım stylem“.

Například ženy v Severní Koreji mají partnery, s nimiž začnou chodit, oslovovat „soudruhu“. Namísto toho ale mnoho z nich začalo používat oslovení „oppa“ - drahoušku - jako to dělají ženy v jihokorejskıch seriálech. A nic na tom nezmění ani skutečnost, že podle Kim Čong-una je takovı jazyk „perverzní“.