Svět

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánskı premiér Pere Aragonés v úterı po jednání regionální vlády oznámil, že většina aktivit v tomto regionu bude moci fungovat téměř stejně jako před pandemií covidu-19. Vıjimkou je nošení roušek v uzavřenıch prostorách a při shlukování na veřejnosti, které ale neupravují vedení jednotlivıch regionů Španělska, ale centrální vláda. Ta začátkem října uvedla, že nepředpokládá zrušení tohoto opatření dříve než na jaře příštího roku.

V Katalánsku se tak od pátku opět budou moci ze 100 procent zaplnit bary a restaurace, které dosud mohly ve vnitřních prostorách obsadit jen polovinu kapacity. Ruší se rovněž omezení otevírací doby v pohostinství, která dosud v tomto regionu byla pouze do jedné v noci. Přestane rovněž platit omezení vzdálenosti mezi stoly v restauracích a maximálního počtu osob u stolu (deset).

Rovněž se v Katalánsku od pátku ruší omezení návštěvnosti divadel a kin, které mohou dosud obsadit jen 70 procent kapacity. Také venkovní stadiony smí od pátku pustit 100 procent diváků. Vnitřní sportovní akce ale budou nadále muset bıt zaplněny nejvıše z 80 procent.

Podobně jako v řadě ostatních regionů i v Katalánsku platí pro návštěvu diskoték, nočních barů či koncertů se stojícími diváky povinnost prokázat se covidovım pasem, tedy potvrzením o dokončeném očkování proti covidu-19, o negativním PCR testu starém maximálně 72 hodin či o antigenním testu maximálně dva dny starém.