Svět

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

Kanada stejně jako řada jinıch zemí nevyrábí žádné vakcíny na svém území a potıká se proto s krátkodobım nedostatkem očkovacích látek. Spojené státy zatím nedovolují vıvoz dávek vyrobenıch na jejich území, Kanada se proto stejně jako Mexiko musí spoléhat na dodávky vakcín z Evropy či z Asie.

Ottawa zatím uzavřela s J&J smlouvu na dodávku deseti milionů dávek s možností doobjednat dalších 28 milionů. Zatím však není jasné, kdy první vakcíny do Kanady dorazí.

USA schválily očkovací látku J&J v únoru. Tamní regulátor došel k závěru, že je silnou prevencí proti tomu nejdůležitějšímu, tedy vážnému průběhu covidu-19, hospitalizaci a úmrtí. Jedna dávka v masivních klinickıch testech provedenıch na třech kontinentech zabránila těžkému covidu-19 v 85 procentech případů, a to i v Jihoafrické republice, kde se objevila obávaná nová mutace koronaviru.

J&J usiluje o nouzové schválení látky také v Evropě a od Světové zdravotnické organizace (WHO). Jejím cílem je vyrobit do konce roku miliardu dávek. Vakcínu americké firmy schválil v únoru jako první stát na světě Bahrajn.

Nedostatek očkovacích látek v Kanadě je tak vážnı, že se vlády tamních provincií chystají prodloužit interval mezi jednotlivımi injekcemi dvoudávkovıch vakcín na čtyři měsíce namísto doporučovanıch tří až čtyř tıdnů. To by úřadům umožnilo podat alespoň jednu dávku 80 procentům Kanaďanů starších 16 let do konce června jen s dodávkami slíbenımi od Pfizeru a Moderny. Druhé injekce by pak lidé začali dostávat od července s dalšími dodávkami vakcín.

Kanadě rovněž hrozí vidina přerušení dodávek očkovacích látek z továren v Evropské Unii. Ta ve čtvrtek zablokovala čtvrt milionu dávek vakcíny od AstraZeneky směřující do Austrálie na základě opatření na kontrolu exportu, jehož cílem je zajistit, aby velké farmaceutické firmy splnily svoje smluvní závazky se starım kontinentem.