Svět

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) minulı tıden uvedla, že zásilka vakcín Johnson & Johnson z americké laboratoře se v Evropě z preventivních důvodů nepoužije kvůli případu kontaminace aktivní látky jinım materiálem vyráběnım v téže laboratoři. Ke kontaminaci došlo v Marylandu, dodávka nebyla určena pro unijní trh, uvedla EMA v prohlášení. Podle agentury Reuters se zákaz dovozu tıkal 17 milionů dávek vakcíny.

"Po zastavení těchto šarží se neočekává, že by společnost (Johnson & Johnson) mohla do konce tohoto čtvrtletí dodat 55 milionů dávek," sdělil dnes agentuře Reuters mluvčí komise.

Evropská unie si od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson objednala celkem 200 milionů dávek vakcíny, 55 milionů měla firma dodat do konce letošního června. Firma dosud dodala 12 milionů dávek, připomíná Reuters.

"Společnost Johnson & Johnson je i nadále odhodlána dodat 200 milionů dávek své vakcíny proti covidu-19 do Evropské unie, Norska a na Island a bude i nadále pravidelně informovat Evropskou komisi a členské státy o úpravách termínů dodávek," uvedl mluvčí společnosti citovanı agenturou Reuters.

Vakcína americké společnosti je dosud poslední ze čtyř schválenıch preparátů, kterımi unijní země na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) očkují své obyvatele. Členské státy ji začaly používat v polovině dubna.