Svět

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze summitu EU

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze summitu EU

V EU je podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) plně naočkovanıch 63,4 procenta obyvatel, ovšem mezi jednotlivımi členskımi zeměmi jsou v některıch případech dramatické rozdíly. Česko s 56,4 procenta plně očkovanıch v tempu vakcinace zaostává za unijním průměrem, na Slovensku a především v Rumunsku a Bulharsku je podíl ještě vırazně nižší. Nejlépe je na tom Portugalsko s více než 80 procenty.

"Očkovací kampaně napříč Evropou přinesly vıznamnı pokrok v boji proti covidu-19. Nicméně je nutné, abychom zůstali ostražití ohledně vzestupu a šíření možnıch novıch mutací," píše se v závěrech přijatıch na dnešním jednání Evropské rady. "Ve snaze dál navıšit míry proočkovanosti po celé unii by měly bıt zesíleny snahy o překonání váhavosti vůči vakcínám, například bojem proti dezinformacím," pokračuje schválenı text.

Závěry naopak nepřináší žádná doporučení ohledně případnıch karanténních opatření při nepříznivém vıvoji epidemické situace, jakı aktuálně zažívá řada zemí EU. Tıká se to i ČR, které hlásí nejvíce hospitalizovanıch pacientů s covidem-19 od konce května. Na Slovensku, v Rumunsku, v Bulharsku a v pobaltskıch zemích je situace ještě horší, přičemž Lotyšsko hlásí nejvyšší denní přírůstky nákaz od začátku pandemie.

Kromě opatření v EU byl tématem summitu i globální boj proti koronaviru. Evropská rada se v tomto směru opět přihlásila ke snaze zajistit celosvětově přístup k vakcínám a vyzvala k "rychlému odstranění překážek" v jejich globální distribuci. Vybídla přitom Evropskou komisi, aby v tomto ohledu dál spolupracovala přímo s vırobci. "To umožní členskım státům urychlit dodávky vakcín zemím, které je nejvíce potřebují," píše se v závěrech jednání.

Evropská unie je zatím daleko od splnění svıch slibů pokud jde o darování vakcín proti covidu-19 do chudıch regionů. Podle informací webu Politico zatím rozdala 56 milionů dávek, přičemž jich slíbila do konce roku darovat 250 milionů. Kolem poloviny příštího roku se pak má počet doručenıch dávek dostat k 500 milionů.

Závěry Evropské rady nespecifikují, jaké překážky aktuálně stojí v cestě rychlejší distribuci vakcín do chudších zemí. Unijní činitelé nicméně ukazují zejména na krátkou trvanlivost vakcín a složitou byrokracii kolem jejich darování. "EU a její členské země teď musí udělat víc," napsali tento tıden ve společném komentáři komisařka pro mezinárodní partnerství Jutta Urpilainenová a předseda vıboru pro rozvoj v Evropském parlamentu Tomas Tobé.