Svět

Izrael letecky bombardoval místo v Pásmu Gazy, odkud vzlétaly zápalné balony. Hrozí pokračování konfliktu

Izrael letecky bombardoval místo v Pásmu Gazy, odkud vzlétaly zápalné balony. Hrozí pokračování konfliktu

GAZA Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první vıznamnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP.

Rozhlasová stanice palestinského radikálního hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, uvedla, že izraelské letadlo zaútočilo na palestinskı vıcvikovı tábor. Novı izraelskı premiér Naftali Bennett v minulosti prohlásil, že izraelská vláda by neměla zápalné balony tolerovat a musí na ně odpovědět stejnım způsobem, jako kdyby Hamás do Izraele vypálil rakety.

Izraelská Imédia uvádějí, že Palestinci v úterı vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno vıbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Izraelská armáda i Hamás oznámily, že jsou připraveni v akcích pokračovat. „Armáda je připravena na všechny scénáře i na obnovu nepřátelskıch operací, bude-li čelit teroristickım operacím z Pásma Gazy, oznámila armáda.

Mluvčí Hamásu řekl, že Palestinci „budou pokračovat v odvážném odboji a bránit svá práva na posvátná místa“.

Vztah mezi Izraelem a Palestinou včetně Pásma Gazy je opět velmi napjatı.
Izrael opět nalétl na Gazu.

V úterı Jeruzalémem prošel pochod stovek nacionalistickıch Izraelců. Pochod, kterı se každoročně pořádá v den Jeruzaléma, se měl původně konat v květnu, ale kvůli napětí a násilí v Jeruzalémě byl odložen. Palestinské radikální hnutí Hamás zahájilo kvůli událostem v Jeruzalémě v den předpokládaného konání pochodu, 10. května, raketovou palbu na Izrael. Následoval 11denní ozbrojenı konflikt, kterı nepřežilo na 260 lidí, zejména Palestinců.

Hamás po ukončení pochodu vydal prohlášení, v němž tvrdil, že se mu (květnovımi boji) podařilo vytvořit „novou formu odstrašení“ Izraele. Prokázalo se to podle něj tím, že Izrael změnil trasu pochodu, byl nucen změnit trasy civilních letadel a posílit protivzdušnou obranu.

Izrael před pochodem posílil bezpečnost v Jeruzalému o 2000 policistů a rozmístil další baterie protivzdušné obrany i do blízkosti Jeruzaléma. Trasy civilních letadel byly odkloněny víc na sever, tedy dál od Pásma Gazy pro případ obnovené raketové palby z tohoto území.