Svět

Invaze ze srpna 1968 byla potlačením demokratizačních snah, uvedla Čaputová

Invaze ze srpna 1968 byla potlačením demokratizačních snah, uvedla Čaputová

"Na ráno 21. srpna 1968 nikdy nezapomeneme. Těm, kteří tehdy žili, zůstane v paměti hukot letadel, tanky a všudypřítomní vojáci pěti armád. Nám, kteří jsme narodili později, zůstanou následující dny a roky v paměti z vyprávění rodičů," řekla Čaputová. "Stovce rodin ale zůstanou i v podobě generačního traumatu způsobeného smrtí jejich nejbližších," dodala prezidentka, která si invazi připomněla už v pátek položením věnce před budovu Univerzity Komenského v Bratislavě.

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera události srpna 1968 společnost učí, že se navzdory porážkám vyplatí za svobodu bojovat. Díky lidem, kteří se "nenechali zlomit", se podle premiéra Československo v roce 1989 dočkalo svobody.

O nutnosti připomínat si okupaci, "ale i všechny události, které zásadním způsobem ovlivnili cestu k současnosti", promluvil dnes i šéf slovenského parlamentu Boris Kollár. Podle něj nejnovější události ze světa dokazují, že řešení za použití vojenské síly nejsou schopné trvale zamezit vıvoji, kterı má objektivní charakter.

"Dnes si připomínáme 53. vıročí zmaření nadějí našich otců a dědů, které doprovázelo i zmaření životů 38 občanů Slovenska a 70 občanů České republiky," uvedl podle slovenskıch médií Kollár.