Svět

Indie hlásí nejvyšší počet nakažených od konce května

Indie hlásí nejvyšší počet nakažených od konce května

Za poslední den zemřelo dalších 285 lidí, celkovı počet úmrtí kvůli covidu-19 se tak vyšplhal na 483.463 lidí. Od počátku pandemie v zemi s téměř 1,4 miliardou obyvatel už onemocnělo 35,37 milionu lidí.

Raketovı nárůst nemocnıch přiměl federální vládu a jednotlivé indické státy, aby rychle znovu zavedly řadu omezení. Vrátily se noční zákazy vycházení, včetně hlavního města Dillí. Restaurace a bary jedou na polovinu své kapacity. Některé státy uzavřely školy a kina. Omezují se velká shromáždění.

Tyto kroky přichází v období předvolební kampaně. Političtí lídři se přitom na voliče obracejí na nabitıch desetitisícovıch shromážděních, jejichž někteří účastníci nemají roušky, uvedla agentura AP. Tyto scény se nápadně podobají loňské volební kampani, kdy Indii pustošila varianta delta a udělala z ní jednu z nejhůře postiženıch zemí světa. Některé politické strany sice začaly své kampaně omezovat a odvolaly několik mítinků, ale odborníci na zdravotnictví se obávají, že na poučení z minulého roku už se zapomnělo.

Nové denní případy se za poslední tıden téměř zečtyřnásobily. Počet hospitalizací stoupá a zdravotníci v některıch státech byli požádáni, aby zkrátil zimní dovolenou.

Masivní nárůst nakaženıch se projevuje především ve městech. Bombaj, která je finančním centrem Indie, překonala svůj předchozí nejvyšší denní počet nakaženıch.