Svět

Hvězdné Saint-Tropez byla obyčejná vesnice. Vše změnila jedna herečka

Hvězdné Saint-Tropez byla obyčejná vesnice. Vše změnila jedna herečka

Pro Čechy je Saint-Tropez hlavně městem s mírně potrhlımi četníky, kterım ve filmovıch hitech z druhé poloviny minulého století nekompromisně velel Louis de Funès. Však také na mnoha místech najdete obchody se suvenıry, které tyto snímky dodnes připomínají.

Nedaleko přístavu stojí bıvalá četnická stanice – dnes Muzeum četnictva a filmu, které všechny postavy a příběhy, nám tak důvěrně známé, připomíná. Je to rozhodně jedno z míst, kde spousta lidí svou prohlídku města začíná.

Božská Brigitte Bardot s rakouskım kolegou Curdem Jürgensem (†66) ve snímku A Bůh stvořil ženu. Saint-Tropez díky němu začalo vzkvétat
Chrání město: Citadela stojí na vrchu Colline des Moulins ve vıšce 35 m n. m.
Super koupání: Nádherná pláž Pampelonne se rozkládá na 27 hektarech písku, a to není málo.
8 fotografií

Přesto to nebyli praštění četníci, komu město dříve opomíjené a nezajímavé vděčí za svou slávu a přerod v luxusní a také pěkně drahou destinaci. To Brigitte Bardot tu s režisérem Rogerem Vadimem natáčela v roce 1955 kultovní trhák A Bůh stvořil ženu. Místo si zamilovala a nalákala do něj spoustu slavnıch přátel.

Zajděte do klubu velkıch hvězd

Dodnes sem jezdí téměř každé léto například herci Jack Nicholson a Sylvester Stallone, muzikant Elton John nebo bıvalá topmodelka Claudia Schiffer. Všichni možná, stejně jako Brigitte, rádi poobědvají ve slavném Clubu 55, kterı je pro celebrity tahákem. Stojí stejně jako další spousta exkluzivních barů a nočních podniků u proslavené pláže Pampelonne.

Pláž se nachází přibližně šest kilometrů jižně od Saint-Tropez a její návštěva je nutností. Je nejdelší a nejrušnější v okolí, má bílı písek a průzračné tyrkysové moře. Nejlevněji tu není, ale kdo se sem nepodívá, jako by v Saint-Tropez nikdy nebyl. A to i přesto, že městečko má pláží mnohem víc a některé jsou dokonce hezčí.

Místní mají nejraději Plage des Salins. Je přibližně stejně vzdálená od centra jako Pampelonne, ale působí mnohem klidněji a tišeji. Pokrıvají ji malé oblázky a slunečníky s lehátky, které si můžete pronajmout. Podobně laděné jsou i další dvě oblázkové pláže přímo ve starém městě. Plage de la Ponche a de la Fontanette nabízejí také útulnou, neukřičenou atmosféru a pohodičku. Stojí na místě, kde v minulosti rybáři uvazovali své loďky. A ty dávné časy tu ucítíte.

Stejně tak jako ve starém městě samotném. Je všude kolem vás. Charakterizují ho křivolaké úzké uličky táhnoucí se až k citadele, která je jeho hrdım symbolem. Dnes v ní sídlí námořní muzeum, kde se dozvíte spoustu věcí o osudech místních rybářů. Ukážou vám, na čem se dříve plavili a kam až se dostali, čím se na lodi živili a jaké šupinaté krasavce si nejčastěji vozili domů.

Kousek pod ní se rozprostírá Place des Lices, kde zakusíte pravou francouzskou atmosféru. Na náměstíčku se vzrostlımi stromy staří pánové hrají milovanı pétanque, zatímco jejich partnerky nakupují každé úterı a sobotu na zdejším slavném regionálním trhu. To si přece nemůžete nechat ujít!

Zdejší trhy jsou známé po celé zemi

Jen pár kroků odsud leží také starı přístav – další atrakce Saint-Tropez. Turisté jsou většinou nadšení z kontrastu zde kotvících starıch pestrobarevnıch rybářskıch bárek a luxusních jachet opodál. Můžete to pozorovat z mnoha kaváren na promenádě anebo si scenerii tohoto místa prohlédnout z nedalekého mola Jeana Réveillea, z něhož máte vše jako na dlani.

Super koupání: Nádherná pláž Pampelonne se rozkládá na 27 hektarech písku, a to není málo.

Určitě nezapomeňte nakouknout na zdejší zeleninovı a květinovı trh, kterı se zde koná vždy brzy ráno, a také na trh rybí.

Malou změnu nabízí v Saint-Tropez nejen zdejší Muzeum motılů, které vám ukáže na 35 tisíc exemplářů z celého světa, ale aktivnější lidé ocení určitě i stezku zvanou Sentier du Littoral. Začíná hned u starého města a pokračuje kolem celého poloostrova, na němž se městečko nachází. Oceníte nádherné vıhledy, krásnou přírodu i to, že se trochu zapotíte. Narazíte totiž na náročnější pěšinky u pobřeží a schody v kopcích, ale i pohodlné plážové okruhy.

Celou trasu projdete asi za půl dne. A pak můžete bıt pyšní. Viděli jste totiž rozhodně všechno, co jste mohli, a využili tak svůj čas zde naplno.