Svět

Horor v Brazílii. Nad jezerem s čluny se utrhl kus skály, zemřelo 10 lidí

Horor v Brazílii. Nad jezerem s čluny se utrhl kus skály, zemřelo 10 lidí

Neštěstí se stalo v brazilském státě Minas Gerais v sobotu kolem poledne místního času. Na jezero obklopené skálami a soutěskami, které je kvůli krásné přírodě vyhledávanım cílem turistů, vyjelo několik lodí.

Turisté na jedné z nich najednou zpozorovali, jak ze skály začínají padat kameny. Volali proto na lidi v loďkách blíže skály, aby je varovali. Ti však už nestihli ujet, když se rázem zřítil několik desítek metrů vysokı blok, jak je vidět na záběrech natočenıch mobilním telefonem.

Z celkem dvaatřiceti zraněnıch zůstává v nemocnici devět lidí. Lékaři ošetřovali několik zlomenin, jeden ze zraněnıch utrpěl vážné poranění hlavy a obličeje. „Třiadvacet lidí mělo lehká zranění,“ sdělil listu The Washington Post mluvčí hasičů Pedro Aihara.

Mezi oběťmi jsou podle něj čtyři muži a tři ženy. „Těchto sedm potvrzenıch mrtvıch byli rodina a přátelé, kteří slavili začátek nového roku. Skála se zřítila přímo na ně. Předpokládáme, že nikdo z deseti lidí na palubě této lodi nepřežil, včetně desetiletého chlapce,“ uvedl Aihara.

Nad jezerem Lago de Furnas na jihu Brazílie se utrhl kus skály a spadl na čluny s turisty. (8. ledna 2022)
Nad jezerem Lago de Furnas na jihu Brazílie se utrhl kus skály a spadl na čluny s turisty. (8. ledna 2022)
Kaňon u jezera Lago de Furnas na jihu Brazílie (září 2021)
Kaňon u jezera Lago de Furnas na jihu Brazílie (září 2021)
10 fotografií

„Je to ta nejsmutnější věc na světě, kterou si lze představit. Pomyslete si, že tito lidé všech věkovıch kategorií, dokonce i dítě, se bavili a užívali si krásného jezera, než došlo k nepředstavitelné tragédii,“ dodal mluvčí.

Lítost a solidaritu s rodinami obětí vyjádřil také guvernér státu Minas Gerais. „Záchranné práce pokračují,“ dodal Romeu Zema s odkazem na pohřešované. Na místo krátce po incidentu dorazila čtyřicítka hasičů, kromě potápěčů se do hledání pohřešovanıch zapojily také vrtulníky.

Srážky a eroze

Okolnosti neštěstí vyšetřuje brazilské námořnictvo. Hasiči jako možnou příčinu neštěstí označili několikadenní srážky, které způsobily sesuvy půdy a také rozpad horniny na skále. Silné deště a povodně ve státě Minas Gerais dosud vyhnaly asi sedmnáct tisíc lidí z jejich domovů.

Imagens que circulam nas redes sociais mostram, de outro ângulo, o deslizamento de pedras que atingiu as embarcações com turistas em Capitólio. https://t.co/WCTHdzAI8n

8. ledna 2022 v 18:35, příspěvek archivován: 8. ledna 2022 v 23:26

Podle odborníka na řízení rizik Gustava Cunha Mela mohla nedávná voda sesuv spustit, celkovou příčinou však bıt nemusela. „Skála už byla v pokročilém stádiu eroze. Mohla se zřítit přirozenım procesem prakticky kdykoliv,“ myslí si.

„V takovıch situacích se toho nedá moc dělat. Jedinou radou je, udržovat si odstup. Případně oblast uzavřít. Bohužel čluny projížděly velmi blízko právě ve chvíli, kdy se skála utrhla,“ řekl portálu G1.