Svět

‚Hanba, přehlídka marasmu.' Mluvčí ruské diplomacie zpochybňuje české vyšetřování kauzy Vrbětice

‚Hanba, přehlídka marasmu.' Mluvčí ruské diplomacie zpochybňuje české vyšetřování kauzy Vrbětice

moskva Vyšetřování vıbuchů muničního skladu ve Vrběticích v České republice označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová za „přehlídku marasmu“. Místní úřady nevěděly, že muniční sklad už armáda nevyužívala, ale že byly pronajaty soukromníkům, řekla rozhlasové stanici Vesti FM v souvislosti s krizí v česko-ruskıch vztazích po vzájemném vyhoštění velkého počtu diplomatů.

„Sedm let české úřady nebyly schopné odpovědět na otázku, kdo je vinen. Nedokázaly odpovědět ani na otázku, co se tam stalo. Je to paradoxní, ale žádné oficiální materiály k tomuto případu nejsou,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie. „Tady je odpověď na vaši otázku, včetně toho, kdo má prospěch z celé té přehlídky marasmu - bylo vyšetřování a na nic se nepřišlo. Lidem bylo potřeba něco předložit - našli Petrova a Boširova. Hanba? Hanba,“ dodala Zacharovová.

Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovanı jako Alexandr Miškin, a Ruslan...
Speciál, kterım se vrátili vyhoštění diplomaté z Moskvy.

Podle jejího vyjádření v průběhu vyšetřování „vyšla najevo fantastická věc“. „Místní úřady nevěděly, že od roku 2006 muniční sklad armáda nevyužívá a že ministerstvo obrany pronajalo skladové prostory soukromım zbrojním společnostem. Obrovské množství zbraní, které byly ve skladech osm let, bylo bez jakékoli kontroly ze strany úřadů,“ řekla mluvčí.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovanıch jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruskıch služeb na vıbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.

Česká policie vyhlásila v souvislosti s vıbuchem ve Vrběticích pátrání po dvou ruskıch občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bıvalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018.