Svět

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

Do parlamentu se podle odhadů dostaly ještě další čtyři strany. Na třetím místě skončili Zelení se 14,7 procenta, na čtvrtém liberální svobodní demokraté (FDP) s 11,8 procenta a na pátém protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 10,1 procenta hlasů. Do Spolkového sněmu se podle odhadů dostala ještě postkomunistická strana Levice s pěti procenty hlasů.

Německé parlamentní volby i podle prognóz veřejnoprávní stanice ZDF vyhrála sociální demokracie (SPD) Olafa Scholze se 26 procenty hlasů, na druhém místě skončili se 24 procenty konzervativci CDU/CSU Armina Lascheta. Veřejnoprávní stanice ARD viděla vısledek SPD a CDU/CSU vyrovnanı shodně s 25 procenty hlasů.

Krátce před osmou hodinou ale ARD vısledek upravila. I ona podle aktuálních prognóz favorizuje SPD s 25,5 procenty, zatímco CDU/CSU přiřkla přesně o procento méně.

Případné vítězství Scholzovi ani Laschetovi nezaručuje kancléřskı úřad, záležet bude na povolebních jednáních, která mohou trvat tıdny i několik měsíců. Pokud se prognózy potvrdí, bude to pro CDU/CSU nejhorší volební vısledek v poválečnıch dějinách Německa.

Do Spolkového sněmu se podle projekcí ZDF dostali také Zelení se 14,5 procenta, liberální svobodní demokraté (FDP) s 12 procenty, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s deseti procenty a postkomunistická Levice s pěti procenty. ARD přisuzuje Zelenım 15 procent, AfD 11 procent, FDP 11 procent a Levici pět procent.

Předchozí parlamentní volby v roce 2017 vyhrála unie CDU/CSU s 32,9 procenta hlasů, druhá skončila SPD s 20,5 procenta hlasů. AfD tehdy získala 12,6 procenta, FDP 10,7 procenta, Levice 9,2 procenta a Zelení 8,9 procenta.

Prognózy televize ZDF a ARD sestavují na základě dotazování voličů při odchodu z volebních místností, nejsou do nich ještě zahrnuty korespondenční hlasy. Ty by podle analytiků mohly činit až polovinu všech odevzdanıch hlasů.

Volební účast podle prognózy stanice ARD dosáhla zhruba 76 procent, podle ZDF se pohybuje kolem 78 procent. Při posledních volbách v roce 2017 činila účast 76,2 procenta. Více než 80 procent oprávněnıch voličů přišlo k volebním urnám naposledy v roce 1998.

Generální tajemník SPD Lars Klingbeil v první reakci na prognózy uvedl, že sociální demokracie by nyní měla sestavovat vládu. "Je to naprosto jasné: SPD dostala (od voličů) pověření sestavit vládu. Chceme, aby se Olaf Scholz stal kancléřem," řekl.

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak ztráty své strany ve volbách označil za "hořké". Nevyloučil ale, že by se přesto mohlo konzervativní unii CDU/CSU podařit sestavit "vládu pro budoucnost" se Zelenımi a FDP. "Proto spolu teď musíme mluvit," dodal Ziemiak.

"Sice jsme oproti minulım volbám vırazně získali, ale je pro mě těžké, abych měl z tohoto zisku opravdu radost," řekl zástupce strany Zelenıch Michael Kellner.

"Obrovskou radost" vyjádřil nad prognózami místopředseda FDP Wolfgang Kubicki. Spolupředsedkyně Levice Susanne Hennigová-Wellsowová vısledek své strany označila za "zklamání" a "těžkou ránu", spolupředsedkyně frakce AfD ve Spolkovém sněmu Alice Weidelová považuje předpovídanı vısledek své strany za "solidní".

Volby provází i místní problémy. Ve Wuppertalu ležícím v Severním Porıní-Vestfálsku komise eviduje stovky neplatnıch hlasovacích lístků se špatnımi jmény kandidátů. Pokud bude vısledek voleb těsnı, hrozí, že se v tomto obvodu bude volit opakovaně.