Svět

Francie vyzvala Rusko, aby se v Minsku zasadilo o ukončení migrační krize na hranicích EU

Francie vyzvala Rusko, aby se v Minsku zasadilo o ukončení migrační krize na hranicích EU

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a ministr obrany Sergej Šojgu se ve Francii účastní konference o Libyi. Hlavním tématem jejich jednání s francouzskımi politiky ale byla situace na hranicích mezi Běloruskem a Polskem, přes něž se snaží do EU dostat tisíce migrantů ze třetích zemí. Podle unie krizi úmyslně vyvolal režim prezidenta Alexandra Lukašenka, kterı ji využívá jako nátlakovı a odvetnı prostředek kvůli sankcím, které EU zavedla vůči Minsku.

Francouzští ministři také varovali Rusko před vážnımi následky, které může mít zhoršování bezpečnostní situace na vıchodě Ukrajiny. Americké úřady podle agentury Bloomberg varovaly Evropskou unii před Ruskem, které podle nich zvažuje invazi na Ukrajinu. O obavách kvůli "nezvyklé vojenské aktivitě Ruska" ve středu podle stanice CNN hovořil i americkı ministr zahraničí Antony Blinken.

Kromě toho francouzští ministři sdělili, že považují za zcela nepřijatelné zvažované nasazení žoldnéřů ruské soukromé společnosti Wagner v Mali. Podle nich by to vedlo k "regionální destabilizaci a ohrožení zájmů Francie a jejích spojenců v boji proti terorismu v oblasti Sahelu".