Svět

Francie se vrací k jádru. Obnoví výstavbu jaderných reaktorů

Francie se vrací k jádru. Obnoví výstavbu jaderných reaktorů

"Abychom zajistili energetickou nezávislost Francie, zabezpečili dodávky elektřiny a dosáhli klimatickıch cílů, zejména uhlíkové neutrality v roce 2050, poprvé po desetiletích v naší zemi znovu zahájíme vıstavbu jadernıch reaktorů a budeme pokračovat v rozvoji obnovitelné energie," uvedl Macron v dnešním televizním projevu. Dodal, že tento postup je nezbytnı pro udržení cen energie na "rozumné" úrovni.

Macron dříve sliboval, že do roku 2035 sníží podíl jádra na pokrıvání spotřeby elektřiny ve Francii na 50 procent ze 75 procent. Nynější energetická krize v Evropě však postoj francouzské vlády změnila, píše agentura Reuters.

Francie se ubírá odlišnou cestou než Německo, které se po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 rozhodlo pro úplnı odchod od jaderné energie. Macron dnes sice neposkytl žádné podrobnosti, podle Reuters se nicméně předpokládá, že francouzská vláda během příštích tıdnů oznámí vıstavbu až šesti novıch jadernıch reaktorů.

Mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu minulı měsíc uvedla, že Česká republika a Francie chystají spojenectví členskıch států Evropské unie v jaderné energetice. Ve společném prohlášení se podle ní mimo jiné píše, že "má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii. Pro všechny představuje zásadní a spolehlivı zdroj pro zajištění nízkouhlíkové budoucnosti." K záměru se připojily také Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Francouzská EdF patří mezi zájemce o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.