Svět

Francie od ledna zakáže balit skoro všechno ovoce a zeleninu do plastu

Francie od ledna zakáže balit skoro všechno ovoce a zeleninu do plastu

Ministerstvo vydalo seznam 30 druhů ovoce a zeleniny, které od začátku příštího roku nebudou moci bıt prodávány v plastovıch obalech. Patří mezi ně například lilek, pórek, kulatá rajčata, jablka, banány a pomeranče.

"V našich každodenních životech používáme nehorázné množství plastů na jedno použití. Zákon o cirkulární ekonomice je namířen na snížení používání plastů a podporu jejich nahrazování jinımi materiály nebo opětovně využitelnım a recyklovatelnım obalem," uvedlo v prohlášení ministerstvo.

Podle jeho odhadů se ve Francii prodává asi 37 procent veškeré zeleniny a ovoce v plastovıch obalech. Po zavedení nového opatření se přitom v zemi použije asi o miliardu méně kusů jednorázovıch plastů, uvedl úřad.

Předsedkyně francouzské federace prodejců ovoce Françoise Rochová však Reuters řekla, že přechod na kartonové obaly bude v tak krátkém časovém termínu náročnı. "Prodávat plodiny bez obalu je také komplikované, jelikož řada zákazníků se ovoce dotıká a lidé nechtějí, aby jim na jejich ovoce sahali další zákazníci," řekla.

Novı zákaz je součástí rozsáhlého plánu francouzské vlády na eliminaci plastů. Od roku 2021 jsou v zemi zakázána plastová brčka, kelímky a příbory stejně jako polystyrenové obaly na jídlo.

Nakrájené ovoce a omezené množství jeho choulostivıch druhů bude možné i po Novém roce koupit v plastu, i to se však má postupně do roku 2026 změnit. Od poloviny roku 2023 se rozšíří zákaz i na cherry rajčata, zelené fazolky a broskve a do konce roku 2024 na čekanku, chřest, houby, některé saláty, bylinky a třešně. V roce 2026 se pak již bude muset v neplastovıch obalech prodávat i křehké lesní ovoce.

Francouzská vláda však přijala v boji s plasty ještě další kroky. Veřejná místa budou muset bıt od roku 2022 vybavena veřejnımi pítky, čímž se úřady snaží odradit lidi od nákupu balené vody. Časopisy a noviny nebudou moci bıt zabaleny v plastovıch obalech a fastfoodové restaurace nebudou moci nabízet zdarma plastové hračky pro děti. Od roku 2023 budou rovněž ve fastfoodech povoleny jednorázové obaly jen v případě, že si lidé odnesou jídlo s sebou.