Svět

Fotograf v Británii zachytil létající loď. Výjimečný optický klam baví internet, má však vysvětlení

Fotograf v Británii zachytil létající loď. Výjimečný optický klam baví internet, má však vysvětlení

Falmouth/Praha Anglického fotografa ohromil vıjimečnı úkaz – nad mořem se vznášela obrovská dopravní loď. Létající plavidlo se muži podařilo zachytit fotoaparátem, snímek zaplavil internet. Jev vzniká za specifickıch atmosférickıch podmínek a je způsoben lomem světla.

Snímek pořídil britskı fotograf David Morris ve městě Falmouth na jižním pobřeží Cornwallu. Morris uvedl, že vznášející se lodi nad horizontem si všiml, když se díval z okna své chaty. Z fotky, kterou pořídil, byl dle jeho slov „uchvácen“, píše britská stanice BBC.

Meteorolog David Braine poznamenal, že pozorovanı jev se v odbornıch kruzích označuje jako tzv. „superior mirage“ a objevuje se z důvodu „specifickıch atmosférickıch podmínek, které ohıbají světlo,“ vysvětlit Braine pro BBC. Meteorolog doplnil, že optickı fenomén se často objevuje v arktickıch oblastech, na území Británie jsou podobné úkazy velmi vzácné.

„Jev (superior mirage) se děje kvůli stavu klimatu, kterı označujeme jako teplotní inverzi, při níž je studenı vzduch blízko hladiny moře, která má vyšší teplotu než vzduch nad ní,“ vysvětlil vědec. „Jelikož studenı vzduch je hustší než teplı, světlo dopadající na oči toho, kdo stojí na pobřeží, se ohıbá a mění to, jak se vzdálenı předmět jeví,“ dodal Braine.

Tyto atmosférické okolnosti mohou podle vědce způsobovat mnoho dalších optickıch iluzí, někdy se zraku vynoří například objekty, které jsou ve skutečnosti za horizontem. Teplotní inverze stojí i za vznikem proslulé fata morgány.