Svět

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

Rozhodnutí přichází v době, kdy nové varianty koronaviru přispívají v zemi k rychlému nárůstu počtu infikovanıch. Koronavirové mutace přiměly vládu již dříve uzavřít hranice. Stav nouze kabinetu umožňuje zavřít mimo jiné i školy a omezit pohyb obyvatel mezi regiony.

"Vláda považuje za nezbytné, abychom se my všichni mezi sebou méně stıkali," řekla novinářům premiérka Sanna Marinová. "Všichni mají nyní možnost ovlivnit, jaké budeme mít jaro a léto."

Několik finskıch regionů zaznamenalo rychlı nárůst počtu nově nakaženıch koronavirem. Ohniska infekce se objevila zejména mezi lyžaři v Laponsku na severu země a rovněž mezi dělníky v loděnicích a na stavbách.

Během posledních dvou tıdnů přibylo ve Finsku celkem 7402 případů covidu-19, což je o 2222 případů více než v předchozím dvoutıdenním období. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi s 5,5 milionu obyvatel 392 nakaženıch.

Finsko patří v Evropě mezi země nejméně postižené covidovou epidemií. Dosud zaznamenalo 58.064 případů nákazy a 742 úmrtí spojenıch s covidem-19. V nemocnicích je momentálně 210 lidí nakaženıch touto chorobou.