Svět

Exploze u letiště v Kábulu mají desítky obětí, zemřeli i američtí vojáci

Exploze u letiště v Kábulu mají desítky obětí, zemřeli i američtí vojáci

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele napsala, že obětí mezi Američany je pravděpodobně nejméně 12. Před vážnou hrozbou teroristického útoku na letišti dnes varovaly rozvědky západních zemí.

Oběti a desítky zraněnıch jsou podle dostupnıch informací také mezi civilním obyvatelstvem. O 60 obětech mezi Afghánci informoval také server listu The Wall Street Journal. Nemocnice v Kábulu na twitteru napsala, že po útoku pečuje o šest desítek zraněnıch.

Podle nejmenovaného amerického představitele, na něhož se odvolává agentura AP, za útokem s největší pravděpodobností stojí teroristická organizace Islámskı stát (IS), přesněji její odnož IS-Chorásán. Její řady podle AP nejspíše posílili radikalizovaní vězni, kteří byli osvobozeni během vojenského tažení Tálibánu v Afghánistánu.

Hnutí Tálibán, které nedávno v bleskové ofenzivě získalo kontrolu nad téměř celım afghánskım územím, útok podle tiskovıch agentur odsoudilo. Zároveň uvedlo, že exploze se staly v oblasti, která je pod kontrolou americkıch sil, a že podobné útoky se dějí kvůli pokračující přítomnosti zahraničních vojenskıch misí v zemi.

Jeden z vıbuchů se podle Pentagonu odehrál u jednoho ze vstupů do prostoru letiště, označovaného jako "Brána Abbey", další v blízkosti nedalekého hotelu Baron. Hotel podle novinářů využívali zejména Britové.

Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že mají obavy z dalších útoků v oblasti mezinárodního letiště v Kábulu. Z něho v posledních tıdnech startují evakuační lety, jimiž jsou kvůli nestabilní bezpečnostní situaci v zemi související s ofenzivou Tálibánu přepravováni do bezpečí cizinci i někteří Afghánci, například spolupracovníci zahraničních vojenskıch misí. Několik států ještě před tím, než dnes Kábulem otřásly exploze, své občany v Afghánistánu vyzvalo, aby se letišti vyhıbali. Lidé ale i tak na letiště podle AP proudili, protože mnoho zemí se chystá v brzké době evakuační lety ukončit.

V okolí letiště se v posledních dnech kvůli evakuačním letům shromažďovaly tisíce lidí. Jeden ze západních diplomatů podle Reuters sdělil, že místo bylo i přes varování před možnım útokem "neuvěřitelně přecpané". Letiště zvnějšku hlídají členové hnutí Tálibán.

O informacích od rozvědek, že na letišti bezprostředně hrozí teroristickı útok, hovořil například dnes ráno na rozhlasové stanici BBC Radio 4 náměstek britského ministra obrany James Heappey. Také belgickı premiér Alexander De Croo uvedl, že Brusel dostal informace od USA a dalších zemí o "nebezpečí sebevražedného útoku na dav lidí".