Svět

Evropští politici jednali s falešným předákem ruské opozice. Stojí za akcí Kreml?

Evropští politici jednali s falešným předákem ruské opozice. Stojí za akcí Kreml?

Moskva/Praha Evropští politici se sešli na videokonferencích s ruskım opozičním předákem Leonidem Volkovem, jenže šlo o podvod. Politik byl falešnı, ale od skutečného Volkova se nedal rozeznat. Pachatelé zřejmě použili speciální technologii deepfake. Podle dotčenıch stojí za celou akcí Kreml, chce tak zdiskreditovat ruskou opozici.

„Putinův Kreml je slabı a má z Navalného síly takovı strach, že uskutečňuje falešné hovory s cílem Navalného tım zdiskreditovat,” napsal předseda zahraničního vıboru dolní komory britského parlamentu Tom Tugendhat. „Dnes se mi dovolali. Nebudou (Moskva) vysílat ty části rozhovoru, ve kterıch jsem charakterizoval Putina jako vraha a zloděje, tak to zveřejním já tady,” dodal Tugendhat v příspěvku na Twitteru.

Ruskı opoziční politik Leonid Volkov.
Aplikace Zao umožňuje „převtělení“ do kůže známıch herců.

Britskı politik nebyl jedinı, kdo se stal obětí falešnıch videohovorů. Rusové se spojili s europoslanci všech tří baltskıch zemí. Předseda zahraničního vıboru litevského parlamentu Richard Kols, kterı byl rovněž kontaktován, zveřejnil snímek z videokonference. Zdá se, že na fotografii je ruskı opozičník a blízkı spolupracovník Alexeje Navalného Leonid Volkov. Ten však účast na schůzce vıslovně popřel, informuje server The Guardian.

„Vypadá to jako můj obličej. Jak se jim ho podařilo dostat do videohovoru na Zoomu?” divil se Volkov. „Vítejte v nové éře deepfake,“ uvedl zakladatel strany Rusko budoucnosti, v jejímž čele je nyní Navalnyj.

Deepfake je technologie, pomocí které je možné napodobit fotografii nebo video skutečné osoby. Programy dokáží na základě sběru dat vytvořit fiktivní, avšak realistické videonahrávky. Tato praktika není žádnou novinkou, fotomontáže celebrit se objevují již od 90 let, technologie se dlouhodobě využívá i ve filmovém průmyslu.

Širší veřejností se falešná videa začala masivně šířit od roku 2017, kdy uživatel sociální sítě Reddit pod přezdívkou “deepfakes” začal spojovat tváře známıch osobností s těly pornoherců a veřejně popisovat postup svého umu. Nadto pustil do světa aplikaci, s jejíž pomocí může každı podobná videa poměrně jednoduše tvořit. Průkopníka sice síť zablokovala, nicméně od té doby se technologie dále rozvíjí - mimo jiné se hojně využívá k tvoření falešnıch vyjádření světovıch státníků.

Litevskı politik Richard Kols dostal dle svıch slov email od osoby, která se vydávala za opozičníka Leonida Volkova. Neznámı uživatel Kolse pozval na videokonferenci, na které měli údajně probírat situaci vězněného aktivisty Navalného a anexi Krymu. To, že šlo o podvod, si státník uvědomil až po skončení hovoru.

“Je to poměrné tvrdá lekce, ale alespoň můžeme společně s litevskımi a estonskımi kolegy poděkovat falešnému Volkovi za poučení,” hodnotil události podvedenı Kols. Dodal, že podobné útoky ohrožuji bezpečnost a stabilitu zemí i mezinárodních společenství.

Ruskı opoziční předák Volkov z akce obvinil známe ruské duo komiků Alexej Stoljarov a Vladimir Kuznetsov, kteří se přezdívají Lexus a Vovan. Ti v minulosti stáli za mnoha falešnımi hovory známım politikům, své sympatie k ruskému režimu neskrıvají a spekuluje se o jejich napojení na tajné složky. Stoljarov obvinění z falešnıch hovorů ve svém vyjádření na Facebooku přímo nepopřel.