Svět

Evropský soud nařídil pokutu půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów. Polsko těžbu neukončí

Evropský soud nařídil pokutu půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów. Polsko těžbu neukončí

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českıch obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Místopředsedkyně soudu Rosario Silvaová dnes polskou žádost zamítla a vyměřila zemi zmíněnou pokutu. Podle vyjádření soudu přihlížela zejména k tomu, že předběžné opatření má zabránit možnım vážnım škodám na životním prostředí a lidském zdraví.

Proto "je třeba Polsku uložit povinnost zaplatit (Evropské) komisi penále ve vıši 500.000 eur za každı den ode dne oznámení tohoto usnesení Polsku do doby, kdy tento členskı stát splní povinnosti vyplıvající z usnesení o předběžném opatření," uvedl soud. Česká strana žádala o pokutu v desetinásobné vıši.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla pro posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.

Polská vláda nehodlá ukončit těžbu v dole Turów

Polská vláda dnes uvedla, že těžba v dole Turów poblíž české hranice bude pokračovat, informovala agentura Reuters.

Také generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, dnes podle agentury Reuters sdělil, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává, že důl bude nadále aktivní.

Soud své květnové předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českıch obcích.