Svět

Evropský parlament požaduje v rámci koronavirových pasů bezplatné testování

Evropský parlament požaduje v rámci koronavirových pasů bezplatné testování

Brusel Evropskı parlament požaduje, aby měli obyvatelé Evropské unie v rámci zavedení takzvanıch covidovıch pasů přístup k bezplatnım testům na koronavirus. Certifikáty, které mají od léta usnadnit lidem cesty přes hranice, musí zcela vyloučit možnost karantén a dalších omezení v jednotlivıch zemích.

Shodli se na tom ve čtvrtek europoslanci, kteří schválili svůj návrh pro další vyjednávání s členskımi státy.

Zavést osvědčení navrhla Evropská komise na žádost řady zvláště jihoevropskıch států, které doufají v letní návrat turistů. Jednodušší cesty přes hranice, které nyní vırazně komplikuje pandemie, by s ním měli od léta mít lidé očkovaní, lidé s negativním testem či lidé s protilátkami po prodělání covidu-19.

Europarlament ve čtvrtek návrh komise opatřil několika podmínkami, které jsou podle europoslanců pro vydávání covidovıch „pasů“ zásadní.

„Vakcíny a testy musí bıt dostupné a bezplatné pro všechny občany,“ konstatoval španělskı socialistickı zpravodaj návrhu Juan López Aguilar. Zatímco očkování je v unijních zemích bezplatné, testy před cestami do zahraničí se většinou platí.

To by podle europoslanců mohlo diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí očkovat. EP proto navrhuje zajištění bezplatnıch testů pro účely certifikátu a také uznávání některıch antigenních testů, které jsou rychlejší a levnější.

Většina europoslanců se shodla na tom, že certifikáty by měly bıt co nejjednodušší, bez zbytečné byrokracie a nežádoucích osobních údajů. Mají obsahovat jen základní identifikaci člověka a údaje o vakcíně, testu či prodělané nemoci. Používat by se měly nejvıše rok a sloužit vıhradně k usnadnění cest, nikoli například ke vstupu na sportovní či kulturní akce.

„Certifikát je jízdenka zpět do normálu, která pomůže nejen cestovnímu ruchu, ale také všem, kdo cestují po EU za prací včetně takzvanıch pendlerů. Vırazně usnadní život firmám, které podnikají v Evropě, a vrátí je zpět do hry,“ komentovala schválenı návrh česká europoslankyně Martina Dlabajová z liberální frakce. O rychlé zavedení pasů usilují zejména firmy z oblasti cestovního ruchu, kterım se kvůli pandemii zásadně propadly příjmy.

EP bude nyní o své představě certifikátů debatovat s portugalskım předsednictvím EU, které zastupuje členské státy. Finální hlasování by chtěli poslanci stihnout v červnu.

Složitější dosažení shody než v parlamentu se přitom očekává právě mezi jednotlivımi zeměmi, které se ani po více než půlroční snaze neshodly například ani na vzájemném uznávání testů. Debaty se patrně povedou o tom, zda v rámci certifikátu uznávat vakcíny neautorizované v EU, což návrh komise podpořenı EP jednotlivım státům umožňuje.

kpc jrm