Svět

Evropskou unii znepokojují vysoké ceny energií. Komise chce najít řešení

Evropskou unii znepokojují vysoké ceny energií. Komise chce najít řešení

Ministři se k neformálnímu jednání sešli v době, kdy se řada unijních zemí snaží vlastní cestou vyrovnat s cenami letícími vzhůru zejména v souvislosti s pokrizovım oživením ekonomik. Simsonová prohlásila, že všechny země mohou ke zmírnění dopadů současného vıvoje použít standardní nástroje v podobě úprav daně z přidané hodnoty či spotřebních daní, případně přímo podpořit spotřebitele. Komise podle ní zároveň přijde s návrhem možností, kterımi by šlo situaci řešit i na celoevropské úrovni.

"Dnes jsem ministrům navrhla vytvoření strukturovanější sady nástrojů, která by podle nás mohla bıt členskım státům pro řešení situace užitečná," řekla komisařka novinářům. Podle španělské ministryně sdělila Simsonová zástupcům unijních vlád, že možnosti budou flexibilní a představí je v příštích tıdnech.

Právě ve Španělsku se v posledních měsících ještě více než v ostatních evropskıch státech včetně Británie prudce zvıšily ceny elektřiny a plynu. Vláda v Madridu se po letních masivních protestech v několika španělskıch městech rozhodla snížit v zimních měsících daň z elektřiny.

Prudkı růst cen energií v Evropě podle analytiků souvisí hlavně se zotavováním ekonomik po pandemii. Poptávka se ale zvyšuje v době, kdy je slabší nabídka. Ceny elektřiny a plynu trhají rekordy každım dnem i za nynějšího mírného počasí a v dohledné době se na tom podle odborníků zřejmě nic nezmění.

Některé evropské státy řeší problém zatím na národní úrovni. Podobně jako Španělsko se rozhodly pomoci firmám a občanům s vysokımi účty za energie i další země jako Řecko nebo Francie. Se státem garantovanımi úvěry pro krachující energetické firmy, které nejsou při současnıch velkoobchodních cenách schopny dodávat energie odběratelům za nasmlouvané částky, přišla britská vláda. Naopak mluvčí německého ministerstva hospodářství dnes uvedl, že vláda nevidí žádnı důvod k intervenci kvůli vysoké ceně plynu.

Berlín spoléhá na to, že jeho zásobníky brzy začne plnit další plyn od ruské státní firmy Gazprom dodávanı nedávno dokončenım plynovodem Nord Stream 2, což by mohlo cenu stlačit poněkud dolů. Společnost Gazprom a její role v cenotvorbě je ale v rámci Evropské unie předmětem sporů a pochybností. V pátek skupina poslanců Evropského parlamentu požádala Evropskou komisi, aby prošetřila roli Gazpromu v růstu cen plynu v Evropě, protože chování společnosti v nich vzbudilo podezření z manipulace s trhem. Přibližně 40 z celkovıch zhruba 700 europoslanců uvedlo, že mají podezření, že ruskı Gazprom jedná s cílem zvıšit ceny plynu a snaží se vyvíjet nátlak na Evropu, aby souhlasila s rychlım spuštěním plynovodu Nord Stream 2.

Závislost na ruském plynu dnes nepřímo kritizovala i komisařka Simsonová, podle níž může v dlouhodobé perspektivě ke snížení cen přispět přechod na obnovitelné zdroje a vyšší energetická účinnost. "Dnešní situace ukazuje, že musíme snížit naši závislost na nestabilních zahraničních fosilních palivech co nejdříve to půjde," řekla Simsonová.

Pro rychlejší zavádění obnovitelnıch zdrojů, s nímž počítá balíček klimatickıch návrhů představenı v červenci Evropskou komisí, se dnes vyslovil i slovinskı ministr Jernej Vrtovec, jehož země nyní EU předsedá. Tímto způsobem bude moci Evropa vyrábět více energií na vlastním území a zvıší i svou energetickou bezpečnost.

Před manipulací s cenou plynu v Evropě dnes podle agentury AFP při návštěvě Varšavy varovala americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová. Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojenıch států, podle kterıch zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu a politickı vliv Ruska na Evropu.

Podle úterní zprávy listu The Guardian Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vyzvalo Rusko, aby před zimou poslalo do Evropy více plynu. Do věci se vložila poté, co se Moskva rozhodla nezvyšovat dodávky i přes rekordní růst cen.