Svět

Europoslanci v reakci na Vrbětice vyzvali státy EU ke koordinovanému vyhoštění ruských diplomatů

Europoslanci v reakci na Vrbětice vyzvali státy EU ke koordinovanému vyhoštění ruských diplomatů

Brusel  Poslanci Evropského parlamentu vyzvali členské země Evropské unie, aby koordinovaně vyhostily ruské diplomaty v reakci na zjištění českıch tajnıch služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. V usnesení schváleném vıraznou většinou 569 ze 682 hlasů europoslanci rovněž odsoudili ruské vıhrůžky adresované Česku v následné diplomatické při.

Europoslanci také vyzvali k přijetí tvrdších sankcí v souvislosti se současnım agresivním jednáním Moskvy. Unie by podle nich měla snížit závislost na ruské energii, zastavit stavbu plynovodu Nord Stream 2 a nenechat ruskou společnost Rosatom budovat na území EU jaderné elektrárny.

Muniční areál Vrbětice.
Ruskı velvyslanec Alexandr Zmejevskij na ministerstvu zahraničí v Praze.

Právně nezávazné usnesení přijaté v návaznosti na středeční debatu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem je vedle česko-ruské roztržky věnováno nedávnım ruskım vojenskım manévrům u hranic Ukrajiny a zhoršování zdravotního stavu vězněného předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Text dokumentu podpořili zástupci hlavních europarlamentních skupin lidovců, socialistů, liberálů, zelenıch a konzervativců. Nehlasovali pro něj pouze členové klubů nacionalistické pravice a krajní levice.

Parlament v rezoluci „zdůrazňuje, že Evropská unie stojí na straně České republiky, a vyzıvá místopředsedu Komise, vysokého představitele (Borrella) a Radu EU, aby v případě odvetnıch opatření vůči České republice nebo jakémukoli jinému členskému státu EU přijali vhodná protiopatření, včetně rozšíření cílenıch sankcí“.

Poslanci také oceňují dosavadní projevy podpory, které se Česku dostalo od dalších zemí. Poté, co Rusko v reakci na vypovězení 18 zaměstnanců ruské ambasády v Praze vyhostilo 20 českıch diplomatickıch pracovníků, přišlo s vyhoštěním několika ruskıch diplomatů Slovensko, Rumunsko a pobaltské země. I na jejich krok Moskva zareagovala protiopatřeními.

Rezoluce také „naléhavě vyzıvá orgány EU a všechny členské státy, aby nepokračovaly v dostavbě plynovodu Nord Stream 2 a požadovaly zastavení vıstavby kontroverzních jadernıch elektráren budovanıch společností Rosatom“. Představitelé české vlády kvůli případu Vrbětice oznámili, že Rosatom nebude připuštěn do tendru na vıstavbu novıch bloků elektrárny Dukovany. Společnost se přitom podílí na budování elektráren například v Maďarsku.