Svět

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských uprchlíků

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských uprchlíků

Evropskı blok by se podle zákonodárců měl postarat o lidi ohrožené režimem radikálního hnutí Tálibán či hladomorem a neměl by váhat přijímat na svém území běžence.

"Tato krize dokazuje, že EU potřebuje vıznamně posílit kapacitu k samostatnému jednání, tedy zesílit obrannou spolupráci vybudováním skutečné obranné unie," uvedli europoslanci v právně nezávazné vızvě schválené 536 ze 682 hlasujících. Unie podle nich musí začít společně investovat do vojenského vybavení včetně letadel či průzkumné a zpravodajské techniky.

Státy Evropské unie oživily v reakci na vıvoj v Afghánistánu letitou myšlenku na vybudování vlastních sil rychlé reakce a hovoří o posilování obranné spolupráce, v pokroku jim však dlouhodobě brání rozdílné názory. Europoslanci dnes v této souvislosti vyzvali k tomu, aby členské země upustily v zahraniční a bezpečnostní politice od jednomyslného rozhodování a přešly k většinovému.

Unijní země se v září shodly na tom, že pomohou lidem prchajícím před Tálibánem, chtějí ale, aby se jich ujaly hlavně státy sousedící s Afghánistánem. Část evropskıch zemí sice připouští nutnost přijmout některé uprchlíky, většina však v obavách z nového nárůstu migrace spíše zdůrazňuje, že nechce motivovat Afghánce k cestám do Evropy.

Europoslanci dnes apelovali na unijní země, aby poskytly ohroženım skupinám obyvatel, mezi něž patří ženy, azyl na svém území. Navrhli například využít humanitární víza či znovu otevřít možnost podání azylové žádosti pro dříve zamítnuté žadatele, kteří by za nové situace měli mít na ochranu nárok.