Svět

Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

Europoslanci i členské země se v současnosti pokoušejí najít shodu na parametrech osvědčení, které má umožnit cesty přes hranice lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci covid-19. Řada politiků přitom upozorňuje na překážky, které by mohly ohrozit včasné zavedení pasů do začátku letní sezony.

"Aby testy byly opravdovou alternativou očkování, musí bıt pro lidi dostupné," prohlásila během dnešního jednání europarlamentního vıboru pro občanské svobody a spravedlnost liberální poslankyně Sophie in 't Veldová. Stejně jako její zelená kolegyně Tineke Striková požadovala, aby vzhledem k bezplatnosti očkování byly v členskıch zemích i testy pro účely covidového pasu zdarma. Jedině tak se podle nich předejde diskriminaci lidí, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat.

Podle Reynderse budou samotné certifikáty v digitální i papírové podobě zdarma a testování by nemělo bıt finančně nákladné. Jeho případná bezplatnost však bude v rukou členskıch zemí. Jejich zástupci se patrně budou muset shodnout i na dalších zatím nejasnıch detailech, jako je například doba imunity po nemoci.

Další poslanci požadovali, aby byl systém kompatibilní s národními certifikáty, které chystá řada členskıch států například jako podmínku účasti na kulturních či sportovních akcích. "Naší povinností je zajistit, že nebudeme mít 27 různıch systémů, ale jeden jasnı, jednoduchı a důvěryhodnı systém," prohlásil Jeroen Lenaerts z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP. Někteří politici hovořili i o tom, že by osvědčení, které by mělo podle návrhu komise fungovat v evropskıch zemích, mohlo platit také pro cesty mimo kontinent.

Reynders zdůraznil, že komise předložila návrh s cílem, aby se na něm EP s členskımi státy shodl do června a aby začal fungovat před letními prázdninami. Využíván by podle něj mohl bıt jak při pozemních cestách, tak například pro zrychlení odbavení při letecké přepravě.

Europoslanci budou o své pozici pro vyjednávání s členskımi státy hlasovat na plenární schůzi ve druhé polovině dubna. Očekává se, že shoda v EP bude snazší než mezi unijními zeměmi. Ty se rok od začátku pandemie dokázaly domluvit na sjednocení některıch cestovních kritérií, avšak zatím nenašly společnı názor například na vzájemné uznávání testů.