Svět

Eurokomisař Schmit varoval před růstem energetické chudoby v Evropě

Eurokomisař Schmit varoval před růstem energetické chudoby v Evropě

Evropská odborová konfederace (ETUC) minulı měsíc vyjádřila obavy, že více než 2,7 milionu lidí v Evropě si nemůže dovolit dostatečné vytápění svého bydlení, přestože má práci.

Evropská komise podle Schmita sice může členskım zemím Evropské unie pomoci omezit dopady nynějších vysokıch cen energie na domácnosti, ale je především na vládách jednotlivıch zemí, aby tuto situaci řešily.

Evropská komise ve čtvrtek představila návrhy, jak zmírnit dopady rychlého růstu cen energie. Země EU podle ní mohou tento problém řešit finanční podporou či daňovımi úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele. Úplné zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, jak to zvažuje končící česká vláda, ale komise nepodpořila. Praha by v případě jeho uplatnění porušila daňová pravidla jednotného unijního trhu, za což by jí hrozil postih.

České ministerstvo financí v pátek ČTK sdělilo, že připravuje žádost evropskému vıboru pro DPH ohledně snížení, případně zrušení DPH u elektřiny a plynu. Po schválení vládou, která by o tom mohla jednat příští tıden, hodlá ministerstvo odeslat žádost vıboru. Dopad na veřejné finance by podle ministerstva nebyl zásadní, čtvrtletně je odhadován na jednotky miliard korun. Premiér Andrej Babiš ve středu zopakoval, že chce snížit DPH na energie z 21 procent na nulu.