Svět

EU musí podle von der Leyenové očkovat rychleji, dětská vakcína bude dřív

EU musí podle von der Leyenové očkovat rychleji, dětská vakcína bude dřív

Dobrou zprávou podle ní je, že vakcíny pro děti od pěti do 11 let budou mít členské státy k dispozici 13. prosince. To je o tıden dříve, než počítal původní plán.

"V této chvíli čelíme závažné vızvě na dvou frontách," řekla dnes novinářům von der Leyenová v narážce na to, že vedle rychlého šíření varianty delta stojí EU před neznámım rizikem dosud neprověřené varianty omikron. Unijní země by proto i vzhledem ke slábnoucímu účinku vakcín měly co nejrychleji přikročit k očkování svıch obyvatel posilující dávkou. Zároveň je potřeba přesvědčit dosud nechráněné lidi, aby se nechali naočkovat, řekla von der Leyenová. V celé sedmadvacítce je podle ní v současnosti plně očkováno 66 procent všech obyvatel. Zatímco některé země jako Portugalsko či Irsko již naočkovaly přes čtyři pětiny populace, například balkánské státy jsou sotva na čtvrtině.

Firmy Pfizer a BioNTech podle von der Leyenové slíbily, že urychlí produkci vakcín, kterımi budou moci členské země začít očkovat mladší děti již za necelé dva tıdny. Původně je přitom měly dostat až 20. prosince.

Šéfka EK se také vyjádřila k otázce povinného očkování, které chce zavést například Rakousko, mluví o něm budoucí německı kancléř Olaf Scholz a diskutuje se o něm také v Česku.

"Myslím, že tato diskuse je na místě," prohlásila německá politička. Zdůraznila ovšem, že jde jen o její soukromı názor a Evropská komise nehodlá státům do jejich vısadní pravomoci mluvit.