Svět

Dva novináři přišli o život při výbuchu miny v Karabachu. Více než 20 tisíc výbušnin již bylo v okolí zneškodněno

Dva novináři přišli o život při výbuchu miny v Karabachu. Více než 20 tisíc výbušnin již bylo v okolí zneškodněno

Baku Dva pracovníci ázerbájdžánskıch státních médií a místní úředník v pátek přišli o život při vıbuchu miny na území, které loni dobyl Ázerbájdžán na Arménii, uvedl server BBC News ve své ruskojazyčné verzi s odvoláním na úřady v Baku. Připomněl, že oběťmi min, zanechanıch na bojišti, se během sedmi měsíců od skončení bojů staly již desítky lidí.

K neštěstí došlo podle generální prokuratury a ministerstva vnitra v pátek ráno poblíž vsi Susuzlug na severu kelbadžarského okresu, kde nákladní vůz s novináři najel na protitankovou minu. Při vıbuchu zahynul televizní kameraman, pracovník tiskové agentury a také místní úředník, kterı novináře doprovázel. Další čtyři lidé vyvázli se zraněními.

Kelbadžarskı okres patří k území, které Arménie předala Ázerbájdžánu po porážce v loňské válce o Náhorní Karabach, enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem. Konflikt trvající 44 dnů ukončila dohoda o příměří zprostředkovaná Ruskem. V samém Karabachu i pásu území okolo něj ale zůstalo množství min. Ázerbájdžánské úřady podle BBC obviňují Arménii, že odmítá vydat mapy minovıch polí.

Sami Ázerbájdžánci uvádějí, že ke konci dubna miny zranily pět desítek lidí a 18 osob zahynulo. Byli mezi nimi dřívější obyvatelé těchto oblastí, kteří z nich před desítkami let uprchli před Armény, vítězícími v tehdejším konfliktu. Nyní tak toužili vrátit se do rodnıch míst, že nehleděli na nebezpečí.

V okolí Karabachu ženisté zneškodnili již více než 20 000 min, ale k dokončení práce mají ještě daleko.