Svět

Diktatura v Bělorusku sílí. Bude se trestat za sledování nežádoucích politických kanálů

Diktatura v Bělorusku sílí. Bude se trestat za sledování nežádoucích politických kanálů

Nálepku "extremistickı" si přitom v Bělorusku z velké části vysloužily zdroje kritizující režim Alexandra Lukašenka, upozornil informační server Meduza.

"Odběratelé extremistickıch kanálů na síti Telegram ponesou trestní odpovědnost (...) jako účastníci extremistickıch uskupení," upozornil na této síti běloruskı úřad pro boj s organizovanım zločinem (GUBOP). Odpovídající usnesení již v úterı přijala běloruská vláda.

V Bělorusku bylo za extremistické prohlášeno přes 100 telegramovıch kanálů. Většina z nich je zaměřená na politická témata a kritiku současného běloruského vedení, podotkl server Meduza. Největší z nich, Nexta Live, odebírá přes 980.000 lidí.

"Je to naprosto strašnı útok na svobodu slova v Bělorusku. Je to stejné, jako kdyby vám hrozilo vězení za to, že sledujete někoho na twitteru," okomentovala novou právní normu známá běloruská novinářka Hanna Ljubakovová.

Sociální síť Telegram sehrála v Bělorusku důležitou roli při organizaci loňskıch masovıch protestů po prezidentskıch volbách, které velká část běloruské veřejnosti považuje za zmanipulované. Telegram však jako způsob komunikace s veřejností s oblibou používají i běloruské úřady.