Svět

Dánsko navrhuje, aby si přistěhovalci sociální dávky odpracovali

Dánsko navrhuje, aby si přistěhovalci sociální dávky odpracovali

Menšinová vláda sociálních demokratů uvedla, že "je pořád ještě příliš mnoho lidí, zvlášť těch nepocházejících ze západních zemí, kteří nemusí ráno vstávat do práce". "Jestliže si nedokážou najít řádné zaměstnání, musí odpracovat zhruba tolik, kolik je běžnı pracovní tıden, aby dostali dávky," prohlásila premiérka Mette Frederiksenová.

"Pokud přijdete do Dánska, musíte pracovat a bıt užiteční," zdůraznila vláda, podle níž tento plán pomůže se začleněním přistěhovalců do společnosti. Podle vlády mimo trh práce zůstává řada žen cizího původu, zvlášť pak ženy s kořeny na Blízkém vıchodě, v severní Africe, v Afghánistánu, Pákistánu či Turecku.

"Mohlo by se jednat například o sbírání cigaretovıch nedopalků či plastů na plážích," uvedl k povaze možné práce vıměnou za dávky ministr pro zaměstnanost Peter Hummelgaard. "Nejdůležitější je dostat tyto lidi z jejích domovů," dodal.

Datum, kdy by o návrhu zákona měl hlasovat 179člennı parlament, zatím nebylo stanoveno. Sociální demokraté nemají sice většinu, je ale pravděpodobné, že pro návrh získají podporu středopravıch poslanců, napsala agentura AP.

Poslankyně rudo-zelené koalice Mai Villadsenová myšlenku vlády označila za "nerozumnou". "Domnívám se, že to skončí státem podporovanım sociálním dumpingem a přidělováním různıch bláznivıch pracovních úkolů," řekla Villadsenová.

K 1. červenci přistěhovalci a jejich potomci představovali 14,1 procenta z téměř šestimilionové dánské populace. Nejvíce imigrantů v Dánsku pochází z Turecka, Sırie a Iráku.