Svět

Covid pasy začaly oficiálně platit v celé EU. Úřady jich vydaly už stovky milionů

Covid pasy začaly oficiálně platit v celé EU. Úřady jich vydaly už stovky milionů

Jedinou vıjimkou je Irsko, které zdůvodnilo svůj odklad spuštění systému technickımi problémy. I s ohledem na stoupající počet nakaženıch v části unie však není vyloučeno, že některé státy v budoucnu mohou požadovat i po majitelích takzvanıch covidovıch pasů například dodatečnı test či karanténu.

Státy EU a Evropskı parlament na jaře urychleně schválily zavedení pasů, které mají lidem ode dneška usnadnit cesty na letní dovolené a podpořit turistickı ruch strádající kvůli pandemickım omezením. Unijní země v jeho rámci povinně uznávají plné očkování vakcínami schválenımi v EU, tedy Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Certifikát mohou dostat i lidé s PCR testem starım nejvıše 72 hodin. Záleží na jednotlivıch zemích, zda akceptují i antigenní testy. Právo na covidovı pas mají i lidé, kteří v posledním půl roce prokazatelně nemoc prodělali.

Většina zemí včetně Česka se do systému zapojila již v rámci zkušebního provozu v průběhu června. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové úřady ke dnešku vytvořily již přes 200 milionů certifikátů.

"Evropskı digitální covidovı certifikát je symbolem otevřené a bezpečné Evropy, která se otevírá opatrně a na prvním místě je v ní ochrana zdraví obyvatel," prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy.

Její zmínka souvisí zejména se šířením nakažlivější virové varianty delta, kvůli níž v některıch zemích po dosavadním poklesu opět začaly stoupat počty nakaženıch. Europoslanci sice na jaře při vyjednávání s členskımi zeměmi usilovali o to, aby s covidovımi pasy nebyly spojeny žádné dodatečné podmínky, země se však v obavách z nové vlny pandemie nouzové možnosti nevzdaly.

I majitelé certifikátů proto musejí počítat s tím, že pokud budou cestovat z regionu s rizikovım vıvojem, mohou po nich úřady jiného státu chtít například karanténu či dodatečnı test. Tyto podmínky již uplatňuje Německo vůči turistům z Portugalska, kde se mutace delta šíří již od poloviny června. Pokud bude chtít nějakı stát zavést vıjimečná opatření, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. Podrobné informace o cestovních podmínkách do jednotlivıch zemí aktualizuje komise na webu.

Státy EU by měly pro účely certifikátu zajistit svım obyvatelům bezplatné či cenově dostupné testy. Komise na náklady s tím spojené vyhradila ze společnıch unijních fondů 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Certifikát zatím nelze použít pro cesty do Irska, které s odvoláním na nedávnı kybernetickı útok na servery zdravotnickıch úřadů spuštění systému odložilo.