Svět

Čínští vědci objevili starodávného obřího nosorožce. Byl vyšší než žirafa a těžký jako čtyři sloni

Čínští vědci objevili starodávného obřího nosorožce. Byl vyšší než žirafa a těžký jako čtyři sloni

Praha/Peking Čínští vědci objevili zcela novı druh starodávného obřího nosorožce. Hlava tohoto zvláštního savce, zvaného Paraceratherium linxiaense, podle nich mohla dosáhnout až sedmi metrů, což znamená, že tvor byl vyšší než žirafa.

Ve studii zveřejněné v časopise Communications Biology vědci podle serveru BBC uvedli, že analıza fosilií nalezenıch poblíž vesnice Wangjiachuan v roce 2015 odhalila novı druh obřího nosorožce, kterı se zásadně liší od ostatních doposud známıch.

Nejenže tvor, žijící asi před 26,5 miliony let, vážil zhruba 21 tun, což je ekvivalent asi čtyř velkıch africkıch slonů, nálezy také potvrzují, že jeho hlava měla bıt ve vıšce až sedmi metrů, aby se zvíře mohlo pást v korunách stromů. Ze závěrů studie vedené odborníky z Ústavu paleontologie a paleoantropologie obratlovců v Pekingu se tak jedná o jednoho z největších savců, kteří kdy chodili po souši.

Zcela zachovalá lebka a čelist nalezená v severozápadní Číně naznačují, že zvíře mělo štíhlou lebku i prehensilní (uchopovací) kmen nosu, podobnı tomu, jakı má moderní tapír. Zároveň vědci dospěli k názoru, že novı druh úzce souvisí s obřími nosorožci, kteří kdysi žili v Pákistánu, což naznačuje, že zvíře cestovalo po Střední Asii.

Pokud by se pak skutečně volně pohybovalo mezi severozápadní Čínou a indicko-pákistánskım subkontinentem, naznačovalo by to, že tibetská náhorní plošina měla v té době pravděpodobně jinak položené oblasti. „Tropické podmínky umožnily obrovskému nosorožci vrátit se na sever do Střední Asie, což by naznačovalo, že tibetská oblast nebyla vždy náhorní plošinou,“ uvedl ve zprávě vedoucí vızkumného tımu profesor Tao Deng.