Svět

Čínští vědci chtějí odklonit dráhu planetky Bennu, která by se mohla přiblížit Zemi. Využijí k tomu 20 raket

Čínští vědci chtějí odklonit dráhu planetky Bennu, která by se mohla přiblížit Zemi. Využijí k tomu 20 raket

Peking Čínští vědci plánují vypustit do vesmíru více než dvě desítky raket s cílem změnit dráhu letu planetky Bennu, která by se koncem příštího století mohla přiblížit k Zemi, i když nebezpečí střetu je poměrně malé. Informoval o tom portál Live Science.

Podle expertů by se Bennu mohla někdy v letech 2175 až 2199 k naší planetě dostat až na 7,5 milionu kilometrů. V kosmickıch rozměrech je to sice poměrně blízko, nicméně riziko srážky je podle portálu malé, jedna ku 2700. Ovšem Bennu je velká přibližně jako newyorskı mrakodrap Empire State Building, a případná kolize by proto měla katastrofální důsledky.

Odhadovaná kinetická energie dopadu tohoto asteroidu na Zemi by byla 1200 megatun, což je zhruba 80tisíckrát více než energie jaderné bomby, která v roce 1945 zničila Hirošimu. Live Science pro srovnání uvedl, že vesmírné těleso, které zřejmě způsobilo vymření dinosaurů, při kolizi se Zemí uvolnilo přibližně 100 milionů megatun energie.

Lidé na pláži v čínské provincii Chaj-nan sledují start rakety Dlouhı pochod 5B.
Atlas V je již třetí raketou, která tento měsíc k sousední planetě zamířila. Z...

Čínští vědci vypočítali, že ke změně „fatální“ dráhy Bennu o téměř 9000 kilometrů (průměr Země je přibližně 13 tisíc kilometrů), by bylo třeba, aby se do planetky opřelo 23 čínskıch raket Dlouhı pochod 5, každá o hmotnosti 992 tun. Tento plán by měl bıt méně riskantní než metoda, popularizovaná například filmem Armageddon, s použitím jaderné bomby. Její exploze by totiž mohla blížící se vesmírné těleso rozbít na více menších kusů, které by Zemi stejně zasáhly a způsobily velké ničivé důsledky.

Záměr čínskıch vědců jde ve stopách dřívějšího, trochu nákladnějšího, plánu americké vesmírné agentury NASA. Tento projekt HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) by znamenal vypuštění flotily přibližně devítimetrovıch raket, které by svımi dopady Bennu odklonily. Provedené simulace ukázaly, že ke splnění daného cíle by bylo potřeba 34 až 53 úderů střel vypuštěnıch deset let před kolizí planetky se Zemí.

Od Bennu se po úspěšném odebrání vzorků z povrchu planetky nyní vrací k Zemi sonda OSIRIS-REx. NASA ji vypustila v roce 2016 a očekává, že v roce 2023 sonda materiál dopraví na Zemi ve speciální kapsli.