Svět

Čína použila za nedodržení epidemických nařízení trest z doby kulturní revoluce

Čína použila za nedodržení epidemických nařízení trest z doby kulturní revoluce

AFP upozorňuje, že se Číně podařilo loni zvládat koronavirus díky radikálním opatřením, k nimž patří omezení mezinárodních leteckıch spojů, povinná karanténa při příletu do země a masivní trasování. V třináctimilionovém městě Si-an nařídily úřady nedávno kvůli novému ohnisku přísnou uzávěru a lidé se tam nedostali z domovů už tıden.

V Kuang-si přinutili v úterı ulicemi tamního města Ťing-si ležícího u hranice s Vietnamem pochodovat před shromážděnım davem čtyři spoutané lidi. Každého eskortovali dva policisté. Provinilci na sobě měli pověšenou tabulku se jménem a fotografií.

Záběry události podle AFP připomínaly doby kulturní revoluce ze 60. let minulého století, kdy se konaly podobné seance veřejného pokoření.

Současnım provinilcům úřady připisují převaděčství. Pomáhali prı uprchlíkům proniknout na čínské území bez ohledu na to, že hranice je kvůli epidemii zavřená.

Úřady v Kuang-si v srpnu zavedly disciplinární opatření proti těm, kdo poruší sanitární předpisy. Je mezi nimi i veřejné ponížení.

Místní list Zprávy z Kuang-si úterní pochod schválil a označil za "varování". Pekingská média ale tak vstřícná nebyla, některá pochod označila za "ohrožení ducha právního státu".

Čína veřejné pokořující tresty zrušila v roce 2010, v poslední době se k nim ale začíná znovu přiklánět, píše AFP. V Ťing-si už jimi byli v minulıch měsících potrestáni pašeráci zboží.