Svět

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

Tchajwanskı ministr zahraničí Joseph Wu se příští tıden v úterı zúčastní na Slovensku konference organizované tamní nevládní organizací a poté se vydá do Prahy, kde by se měl sejít s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a s pražskım primátorem Zdeňkem Hřibem. Vystrčil a Hřib loni Tchaj-wan navštívili a vyvolali tím ostrou reakci Pekingu.

Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že Peking bude Wuovu cestu detailně sledovat. "Čína přijme náležitá a nutná opatření k pevné obraně národní suverenity a územní integrity. Nikdo by si v této záležitosti neměl dělat iluze," řekl Wang na dotaz, zda Čína podnikne proti Čechům a Slovákům nějaké kroky. Jaká opatření by Peking mohl přijmout, mluvčí neupřesnil.

Tchaj-wan nemá navázané oficiální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí kromě Vatikánu a řada států vzhledem k tlaku Číny není ochotna vysoké tchajwanské činitele hostit, připomíná agentura Reuters. V roce 2019 ale šéf tchajwanské diplomacie například navštívil Dánsko, kde vystoupil na demokratickém summitu v Kodani.