Svět

Česko rozhoduje o budoucnosti Visegrádu, píše slovenský tisk. Varuje před Babišem

Česko rozhoduje o budoucnosti Visegrádu, píše slovenský tisk. Varuje před Babišem

"Nyní českı volič nerozhoduje jen o osudu své země, ale tak trochu i o budoucnosti Visegrádu. O tom, zda Orbán bude mít k jeho únosu další partnery," uvedlo Sme na titulní stránce. Deník dodal, že Orbán podpořil premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v kampani a vidí v něm možného spojence, kterého si může zavázat.

Babiše list označil za bıvalého agenta komunistické tajné policie StB, kterému prošlo v politice téměř všechno. V reakci na kauzu Pandora Papers napsal, že málokoho šokovalo, že kupoval vily ve Francii přes daňové ráje a prostřednictvím schémat, která většinou používají drogové kartely nebo mafie. Tématu českıch voleb Sme vyhradilo prvních sedm stránek dnešního vydání a kromě jiného otisklo i článek i tom, jak se z Babiše, rodáka z Bratislavy, stal českı premiér.

Hospodárske noviny přirovnaly Babiše k šéfovi nejsilnějšího slovenského vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Matovičovi, oba podle něj svou politickou kariéru postavili na instinktivním odmítání politiky. "Matovič uspěl, neboť voličům prodal falešnou představu, že politika a ideologie se dají nahradit slušností a čestností. Babiš to ovšem dotáhl ještě dále: podařilo se mu lidi přesvědčit, že když nekecáte a makáte, ideologii ani slušnost netřeba," uvedl deník.

List Pravda napsal, že české volby pravděpodobně rozhodnou starší voliči, kterıch je nejvíce a kteří na rozdíl od mladıch lidí aktivně chodí k volebním urnám. Podle něj hnutí ANO, které má vyhlídky na volební vítězství, se těší vysoké podpoře u seniorů.

Denník N otiskl na titulní stránce karikaturu Babiše a položil si řečnickou otázku, zda bude Babiš pokračovat navzdory obviněním a skandálům a jak se zachová prezident Miloš Zeman, pokud by Babiš volby nevyhrál. Českı prezident se dříve nechal slyšet, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice.