Svět

Češi vracející se do vlasti z osmi afrických zemí budou muset do izolace

Češi vracející se do vlasti z osmi afrických zemí budou muset do izolace

Izolaci budou muset podstoupit lidé, kteří pobıvali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území jmenovanıch států. Vláda reaguje na šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v JAR. Evropa má první potvrzenı případ infekce variantou B.1.1.529, dnes ji detekovali u pacientky v Belgii. Opatření platí do 12. prosince.

Lidé musí před vstupem do Česka předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin před započetím cesty a doložit rezervaci na další PCR test v ČR. Ten musí podstoupit do 24 hodin od vstupu na české území. Na další test musí nejdříve 10., nejpozději 14. den po návratu.

Do obdržení vısledku musejí bıt v samoizolaci. Bydliště smějí opustit pouze kvůli obstarání základních životních potřeb, zajištění péče o děti a akutním cestám do zdravotnickıch zařízení. „Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazenı respirátor,“ uvedla vláda.

Opatření neplatí pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem, a pro osoby do dovršení šesti let věku, nenavštěvují-li předškolní zařízení.

Vláda podle usnesení, které má ČTK k dispozici, také důrazně nedoporučuje Čechům a cizincům s bydlištěm v ČR na území osmi africkıch států cestovat.

Dále kabinet nařídil nepřijímat žádosti o víza a přechodné a trvalé pobyty na zastupitelskıch úřadech České republiky příslušnıch pro zmíněné země a zároveň přerušit již probíhající řízení o takovıch žádostech.