Svět

Bulhaři letos již potřetí volí parlament, rozhodují i o prezidentovi

Bulhaři letos již potřetí volí parlament, rozhodují i o prezidentovi

Voleb se může zúčastnit zhruba 6,7 milionu Bulharů, analytici však očekávají nízkou účast kvůli obavám ze šíření koronaviru a politické apatii po předchozí dvou parlamentních volbách, které nedokázaly přinést novou vládu.

Průzkumy předpovídají vítězství konzervativní straně Občané za evropskı rozvoj Bulharska (GERB) dlouholetého premiéra Bojka Borisova. Je ale možné, že tato strana vládu nesestaví, protože většina politickıch subjektů spolupráci s ní odmítá.

Na druhém místě by podle průzkumů mohlo skončit nové středové protikorupční uskupení Pokračujeme ve změně a jako třetí socialisté (BSP). Na čtyřčlenné koalici by se pak mohly dohodnout strany Pokračujeme ve změně, BSP, Demokratické Bulharsko a strana Je takovı národ (ITN).

Jasnım favoritem v souboji o funkci hlavy státu je dosavadní prezident Rumen Radev, kterı usiluje o druhı mandát. Sondáže mu předpovídají podporu kolem 50 procent. Pokud dnes nepřekoná tuto hranici, ve druhém kole se nejspíš utká s univerzitním profesorem Atanasem Gerdžikovem.

Hlavním tématem kampaně byla nová vlna pandemie covidu-19. Očekává se, že možná ovlivní i voličskou účast. Sedmimilionové Bulharsko v tomto tıdnu zaznamenalo nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem za den od začátku epidemie. Balkánská země je také státem s nejnižší proočkovaností proti covidu-19 v Evropské unii. Současná úřednická vláda se s odkazem na svůj slabı mandát zdráhá vyhlásit plošnou uzávěru.

Bulharsko prochází politickou krizí, která začala několikaměsíčními protesty proti více než desetiletému vládnutí Borisova. Popularita jeho strany sice klesla, opozice ale zatím nedokázala spojit síly a zformovat vlastní kabinet.