Svět

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

Policie má na jeho vıslech čas do pátku. Muž je nyní zadržován na londınské policejní stanici. Zatčen byl na základě zákona o terorismu.

Sir David Amess byl poslancem za Konzervativní stranu od roku 1983 a v pátek ho útočník zasáhl několikrát nožem, když byl na setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v Essexu.

O Aliho možné radikalizaci podle BBC policie věděla a byl zařazen do preventivního programu, v němž ale dlouho nepobyl. Zapojení do programu je dobrovolné a není formou trestu.

Ali byl původně označen za podezřelého z vraždy a zadržen byl v Essexu. Později byl zatčen znovu na základě zákona o terorismu a převezen do Londına. V sobotu soud prodloužil jeho vazbu do 22. října.

V sobotu se také konalo posmrtné ohledání těla zavražděného poslance a policie prohledala tři londınské adresy. Nůž použitı při útoku byl nalezen na místě činu. Večer se také v Leigh-on-Sea konala vigilie za mrtvého.

Amess je druhı zavražděnı člen parlamentu v posledních letech. Roku 2016 byla zabita labouristická poslankyně Jo Coxová.

Amessův případ rozpoutal debatu o bezpečnosti zákonodárců. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že byla přijata opatření na jejich ochranu, ale že budou dále pracovat. "Pokračujeme, žijeme v otevřené společnosti, v demokracii. Nenecháme se nikım ani žádnım činem odradit od toho, abychom sloužili naší volené demokracii," řekla Patelová.