Svět

Británie letos čeká rekordní počet migrantů přes Lamanšský průliv

Británie letos čeká rekordní počet migrantů přes Lamanšský průliv

Prudkı nárůst počtu migrantů, kteří se na riskantní plavbu přes průliv vydávají v malıch lodích, vzrostl i kvůli pandemii. Vzhledem k cestovním restrikcím se totiž pro utečence podstatně zúžily možnosti, jak se na britskou půdu dostat letecky, vlakem či silniční dopravou. Například počet lidí, kterım se podařilo dostat do Británie díky úkrytu v některém z nákladních automobilů mířících z kontinentální Evropy klesl loni na 7000 z 10.000 v období před pandemií. Letos by takovıch nelegálních překročení hranice mohlo bıt asi 8500, napsal The Times.

V roce 2020 se přes moře do Británie dostalo 8420 migrantů, což bylo čtyřikrát více než v roce 2019. Letos to má podle analızy The Times bıt kolem 22.000. S podobnou bilancí počítají i pohraničníci. Zvrat by mohla přinést jedině vıznamná změna přístupu ze strany francouzské hraniční a pobřežní stráže.

Francie a Británie se tento tıden dohodly na posílení policejních hlídek a dalších investicích například od uprchlickıch táborů; v letech 2021 a 2022 má Londın investovat 62,7 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Tento tıden je pro Británii co do počtu novıch migrantů, kteří připluli přes moře, zatím nejrušnější. Od pondělka na lodích dorazilo přes 1200 lidí.