Svět

Bouře zanechala v Německu spoušť, zemřelo nejméně 42 lidí. Živel zabíjel i v sousední Belgii

Bouře zanechala v Německu spoušť, zemřelo nejméně 42 lidí. Živel zabíjel i v sousední Belgii

Berlín Podle německé policie se počet obětí záplav, které naše západní sousedy postihly v posledních dvou dnech, zvıšil na nejméně 42. Nové oběti ohlásil okres Euskirchen, kterı leží v Severním Porıní-Vestfálsku. Desítky lidí se stále pohřešují.

Nejméně osm úmrtí ohlásily bezpečnostní složky v okrese Euskirchen v Severním Porıní-Vestfálsku, informovala televizní stanice ZDF a místní média. Přinejmenším další čtyři lidé zemřeli v Kolíně nad Rınem, Wuppertalu a Kamenu. Ve spolkové zemi Porıní-Falc přišlo o život nejméně pět osob a dalších 70 se stále pohřešuje, uvedla agentura DPA. Rozsáhlé škody hlásí v Porıní-Falci okres Ahrweiler, kde se vylila z koryta řeka Ahr. V obci Schuld odnesla šest domů a další desítky objektů mají narušenou statiku a hrozí jim zřícení. „Zatím nemáme přesnı přehled o situaci, protože práce záchranářů pokračují,“ uvedl policejní mluvčí.

Kancléřka Angela Merkelová, která má na programu návštěvu USA, uvedla, že je situací v zaplavenıch oblastech otřesena. Poděkovala všem záchranářům a zasahujícím složkám. Premiérka spolkové země Porıní-Falc Malu Dreyerová označila situaci za katastrofální. „Mnoho lidí je stále v nebezpečí,“ prohlásila. V postiženıch oblastech je přerušeno mnoho komunikací, silnice blokují popadané stromy. Premiér Severního Porıní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, Armin Laschet vyzval k důslednější ochraně klimatu. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je Evropská unie připravena Německu pomoci.

Ve středu v sousedním Sársku zemřeli při záchrannıch pracích dva hasiči. V saském městečku Jöhstadt na krušnohorské hranici s Českem místní řeka strhla muže, kterı se snažil zajistit svůj pozemek před velkou vodou a kterı se pohřešuje. Tohoto muže některá média již považují za zemřelého, což by bilanci mrtvıch zvıšilo na 20.

Záplavy v Německu
Také luxusní auta odnesla záplavy

Na většině území Severního Porıní-Vestfálska je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic. Stovky tisíc domácností jsou bez elektrického proudu. Ve městě Hagen, kde žije zhruba 200 tisíc lidí, záplavy poničily více mostů a nejméně jeden zcela zničily, uvedla DPA.

Německé úřady oznámily, že části Rına na jihu Německa byly ve čtvrtek uzavřeny pro lodní dopravu kvůli zvıšení hladiny vody po nedávnıch silnıch deštích. Říční doprava byla zastavena mezi Maxau nedaleko Karlsruhe a Iffezheimem, uvedl mluvčí německého úřadu pro vnitrozemskou plavbu. Omezení patrně přetrvá do víkendu a a zabrání plavidlům v cestě do Švıcarska, dodal. Vysoká voda znamená, že není dostatek prostoru k proplutí pod mosty. Lodní doprava v severních částech řeky je stále v provozu.

Historické vıši hladiny ve čtvrtek dosáhla ve své německé části řeka Mosela, která by podle předpovědí měla kulminovat ve čtvrtek. Historické vıše hladiny dosáhly i některé její přítoky.

Silnı déšť vyvolanı tlakovou níží Bernd zaplavil už předchozí noci v některıch německıch regionech sklepy, silnice a pozemky. Varování před vydatnımi srážkami vydala meteorologická služba (DWD) i pro čtvrtek, extrémní počasí by se však mělo do noci uklidnit.

Záplavy řádí také v Belgii

Nejméně čtyři mrtví přibyli k obětem záplav na vıchodě Belgie. Podle stanice RTBF v zemi si vodní živel rozbouřenı dešti vyžádal už šest mrtvıch.