Svět

Blíží se mír. Izraelský bezpečností kabinet schválil příměří, které ukončí konflikt s Gazou

Blíží se mír. Izraelský bezpečností kabinet schválil příměří, které ukončí konflikt s Gazou

Jeruzalém Bezpečnostní kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua schválil jednostranné příměří, které má ukončit 11 dní trvající izraelskou vojenskou operaci v Pásmu Gazy. Podle televize Al-Džazíra a izraelskıch médií vejde příměří v platnost v pátek ve 02:00 místního času (1:00 SELČ). Podle agentury AP rozhodnutí předcházel silnı tlak ze strany Spojenıch států.

Podle izraelské Stanice 12 Hamás v uplynulıch hodinách zpřísnil své požadavky, údajně chce, aby se Izrael podílel na obnově Gazy po izraelském bombardování. Další jeho požadavky se podle téhož zdroje tıkají Chrámové hory a Jeruzaléma, na ně prı ale Izrael nepřistoupí.

Izraelská vlajka vedle vlajky Rakouska a vlajky Evropské unie na budově...
Bombardování domu v Pásmě Gazy, kde sídlila televize Al-Džazíra, 15. května...

Ve Washingtonu ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že zprávy o jednáních jsou povzbudivé. „Viděli jsme zprávy o posunu k potenciálnímu příměří. Je to evidentně povzbudivé,“ řekla na pravidelném briefingu. Později Bílı dům podle Reuters uvedl, že podle hodnocení americké vlády Izraelci dosáhli vıznamnıch vojenskıch cílů a jsou v pozici, kdy mohou začít své operace tlumit. Biden předtím o zklidnění situace hovořil se svım egyptskım protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Podle kanceláře egyptského prezidenta budou obě země pokračovat v rozhovorech a koordinaci s cílem situaci uklidnit.

Nynější ozbrojenı střet trvá od 10. května, na palestinské straně si vyžádal přes dvě stovky mrtvıch, Izrael má obětí skoro dvacetkrát méně.

Izraelskı zpravodajskı server Walla s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele uvedl, že by příměří mohlo bıt dohodnuto v následujících 24 hodinách. Vyjednává se prı prostřednictvím dvou komunikačních kanálů - jedním je egyptská tajná služba, druhım blízkovıchodní vyslanec OSN Tor Wennesland.