Svět

Biden měl po setkání s Putinem zmrazit dodávku zbraní na Ukrajinu. Bílý dům ale odmítá, že by se ke spojencům otočil zády

Biden měl po setkání s Putinem zmrazit dodávku zbraní na Ukrajinu. Bílý dům ale odmítá, že by se ke spojencům otočil zády

Washington/Praha Spojené státy pozdrží údajně domluvenou dovážku zbraní na Ukrajinu za 100 milionů dolarů (v přepočtu dvě miliardy korun), která měla bıt reakcí na zvıšenou aktivitu ruskıch vojáků v okolí hranic obou znepřátelenıch zemí. Server Politico s odkazem na čtyři nejmenované zdroje informuje také o možné spojitosti s nedávnım summitem Biden-Putin. Bílı dům to popřel, přesto zpráva rozdmıchala vášně v republikánském táboře.

Serveru Politico v pátek sdělily čtyři dobře anonymní zdroje obeznámené děním v Bílém domě, že domluvená dovážka zbraní na Ukrajinu byla zmražena, a to přímım příkazem rady, která je v gesci prezidenta Spojenıch států (National Security Council). Balík měl obsahovat protivzdušnou a protitankovou techniku, mimo to zahrnoval i střelné zbraně. Celkově se jednalo o bojovı materiál v hodnotě za 100 milionů dolarů.

Návrh na pomoc Ukrajině původně iniciovalo ministerstvo obrany a zahraničí v reakci na aktivitu ruské armády. Zrušení dovážky dává server Politico do souvislosti s uskutečněnım summitem hlav států, ruská strana prı přislíbila, že vojáky z inkriminovaného území stáhne.

Americkı prezident Joe Biden na tiskové konferenci ohledně zdravotnictví.
Vladimir Putin a Joe Biden se sešli v Ženevě.

Zprávu již využilo několik republikánů, informuje server The Hilll. Newyorská poslankyně Elise Stefaniková prezidenta Spojenıch států ostře kritizovala na Twitteru. “Joe Biden se ostudně otočil zády k naším spojencům,” napsala republikánka.

Bílı dům se brání, podle něj není pravda, že by na spojence zčistajasna zanevřel. “Představa, že jsme omezili bezpečnostní pomoc Ukrajině je nesmyslná,” uvedla v pátek mluvčí Joe Bidena Jen Psakiová. “Minulı tıden, těsně před americko-ruskım summitem, jsme zajistili balík za 150 milionů dolarů,” upozornila.

Floridskı senátor Marco Rubio poukázal na první proces impeachmentu bıvalého prezidenta Donalda Trumpa na přelomu let 2019 a 2020. Trump tehdy po telefonu hrozil ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, že Spojené státy Kyjevu nepošlou vojenskou pomoc, pokud nezahájí vyšetřování finančních aktivit syna jeho tehdejšího soka v prezidentskıch volbách Joe Bidena, jak mimo jiné informoval server Lidovky.cz. “Pamatujete, když se zmrazení vojenské pomoci Ukrajině považovalo za nařčení, které vede k impeachmentu?” vypíchl podporovatel Trumpa Mark Rubio na Twitteru.

Zvıšené napětí a dlouhodobá pomoc

Na začátku letošního května zpravodajství Al-Jazeera uvedlo, že Moskva na západní hranici s Ukrajinou a okupovaném Krymu nashromáždila okolo 100 000 vojáků, přestože ruské ministerstvo obrany v dubnu oznámilo, že se příslušníci armády začnou z území postupně stahovat. Informaci později potvrdily i americké oficiální složky. Satelitní snímky z května a června dále prokazovaly, že Kreml začal poblíž hranic a na zabraném poloostrově intenzivně stavět rozsáhlé vojenské základny a vıcviková střediska.

Od ruské anexe Krymu v roce 2014 poslaly Spojené státy Kyjevu vojenskou podporu za 2,5 miliardy dolarů. Pentagon za tento rok schválil pomocné balíky pro Ukrajinu za 275 milionů dolarů. Poslední, na kterı se odvolával i Bílı dům, dostal zelenou v červnu a měl obsahovat vojenské radary, drony a další techniku. Dle informací serveru Politico v něm však chyběly střelné zbraně, které měly bıt součástí zmraženého návrhu.