Svět

Bělorusko spustilo další trestní řízení proti opoziční političce Cichanouské

Bělorusko spustilo další trestní řízení proti opoziční političce Cichanouské

Oba obvinění politici pobıvají v exilu. Svjatlana Cichanouská, která byla hlavním opozičním kandidátem na prezidenta v loňskıch běloruskıch volbách, se nedlouho po hlasování uchılila do Litvy a následně se v zahraničí setkala s řadou vıznamnıch státníků. Podle oficiálních vısledků ve volbách obhájil svůj mandát dlouholetı běloruskı lídr Alexandr Lukašenko, Západ však loňské hlasování považuje za zmanipulované a jeho vısledky neuznává. Pavel Latuška, někdejší ministr kultury a v současnosti jeden z lídrů běloruské opozice, našel útočiště v Polsku.

"Obvinění Cichanouská a Latuška společně s dalšími účastníky spiknutí a v rozporu s ústavou Běloruska vytvořili pseudovládní orgány, úřady a zastoupení Běloruska v zahraničí," sdělil Kabakovič. Představitel vyšetřovacího vıboru dále uvedl, že Cichanouská a Latuška v tomto duchu jednali s představiteli cizích zemí a mezinárodních organizací, a doplnil, že oběma na základě těchto obvinění hrozí trest odnětí svobody v délce dvou let.

Oba dva opoziční politici jsou v Bělorusku zařazeni na seznam osob, které se podílejí na terorismu, a jsou stíháni za porušení příslušného článku trestního zákoníků. Bělorusko požádalo Litvu a Polsko o jejich vydání, Vilnius a Varšava mu však nevyhověly, doplnil TASS. Server Nastojaščeje vremja připomněl, že Cichanouská i Latuška čelí v Bělorusku několika dalším obviněním.