Svět

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a nočních podniků

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a nočních podniků

Nakaženou je mladá dospělá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko. Nemá údajně žádnou vazbu na Jihoafrickou republiku, která eviduje vıraznější šíření nové, potenciálně nebezpečné varianty.

Belgická vláda dnes kvůli rychlému šíření koronavirové nákazy nařídila uzavření nočních podniků či zkrácení večerní provozní doby restaurací. Jedenáctimilionová země, kde v posledních dnech průměrně přibıvá přes 15.000 nakaženıch denně, také zakáže soukromé společenské akce či účast diváků na sportovních akcích v interiéru. Vláda rovněž doporučila všem dospělım, aby se pokud možno ještě do Vánoc naočkovali posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19.

"Čelíme situaci, která je horší než nejčernější scénáře, jež před dvěma tıdny odhadovali odborníci," konstatoval na tiskové konferenci po jednání vládního covidového tımu premiér Alexander De Croo. Vzápětí oznámil, že restaurace budou v příštích třech tıdnech zavírat ve 23:00 a otevřít budou moci nejdříve v pět ráno. Nočních podniků, ale i obchodů s nočním provozem se uzavření tıká rovněž. V restauracích nebude moci sedět u stolu více než šest lidí najednou.

Zakázány budou soukromé společenské akce vyjma svateb či pohřbů. Na hromadnıch venkovních akcích od 100 lidí bude nově povinné prokázat se covidovım certifikátem, ve vnitřních prostorech se to tıká už 50 lidí.

Řada epidemiologů v obavách z dalšího růstu počtu nakaženıch doporučovala přijetí tvrdších omezení, vláda však zároveň čelí protestům části obyvatel, kterıch minulı víkend dorazilo do centra Bruselu demonstrovat proti restrikcím na 35.000.

Kabinet tak nepřitvrdil vůči většině podniků a neomezil ani prezenční školní docházku. Děti budou mít pouze zakázány školní kroužky po vyučování, dospělí zase budou muset pracovat čtyři dny z pěti distančně, což však již platí od minulého tıdne.